FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Round Standoff |
| Body Length | 3/4" |
| Body Thread Length | 3/4" |
| Color | Clear |
| Finish | Plain |
| Includes Cap | No |
| Length | 3/4" |
| Length Tolerance | -0.01" to +0.01" |
| Material | Aluminum |
| Outside Dia. | 3/4" |
| Outside Dia. Tolerance | -0.005" to +0.005" |
| Overall Length | 3/4" |
| Overall Length Tolerance | -0.01" to +0.01" |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Shape | Round |
| Standoff Material | Aluminum |
| Standoff Thread Gender | Female Female |
| Standoff Type | Female Female Standoff |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 55000 psi |
| Thread Depth | 3/4" |
| Thread Length | 3/4" |
| Thread Size | 5/16"-18 |
| Type | Female |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.03 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 7.11 |
| Ship width (cm) | 3.05 |
| HS code | 7616995090 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Finish | Body Length | Body Thread Length | Thread Depth | Thread Size | Shape | Outside Dia. Tolerance | Resistance Properties | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
ZA0160-AL28 | Clear Anodized | - | - | 1/4" | 5/16"-18 | - | -0.005" to +0.005" | - | 2 | €21.31 | |
![]() |
ZA0162-AL28 | Plain | 1/2" | 1/2" | 1/2" | 5/16"-18 | Round | -0.005" to +0.005" | Corrosion Resistant | 2 | €23.23 | |
![]() |
ZA0166-AL28 | Plain | 1" | 1" | 1" | 5/16"-18 | Round | -0.005" to +0.005" | Corrosion Resistant | 2 | €25.38 | |
![]() |
ZA0168-AL28 | Plain | 1 1/4" | 1/2" | 1/2" | 5/16"-18 | Round | -0.005" to +0.005" | Corrosion Resistant | 2 | €29.99 | |
![]() |
ZA0170-AL28 | Plain | 1 1/2" | 1/2" | 1/2" | 5/16"-18 | Round | -0.005" to +0.005" | Corrosion Resistant | 2 | €33.92 | |
![]() |
ZA0172-AL28 | Plain | 2" | 3/4" | 3/4" | 5/16"-18 | Round | -0.005" to +0.005" | Corrosion Resistant | 2 | €35.33 | |
![]() |
ZA0174-AL28 | Plain | 3" | 3/4" | 3/4" | 5/16"-18 | Round | -0.005" to +0.005" | Corrosion Resistant | 2 | €39.05 |
Explore Products
- ENERPAC AM21 Split Flow Valve 3/8 Inch Nptf 2 Way
- APOLLO VALVES 88L14C01 Low Temp. Carbon Steel, Class 150, STD Port Ball Valve, STD Configuration 6 Inch, 2 x Flange, 12.41 x 6.00 x 8.61 Inch
- RIDGID 55467 Cable, C46 1/2 X 90 Foot
- THOMAS & BETTS RL727 Nylon Insulated Ring Terminal, 4/0 AWG Wire Size
- KEO 11400 Drill/countersink 60 Degrees #14 Rh Hss
- BISHOP-WISECARVER FS214P
- GRAINGER STUDB70870600-004BX Fully Threaded Stud, 7/8 In - 9 Thread Size, Steel, 6 In Lg., Blk Oxide, 125000 psi TS, -58 Deg.F Min. Temp.
- SMC VALVES NCDA1R150-0800 Tie Rod Cylinder, 1.5 Inch Size, Double Acting Auto Switcher
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Nas1352n08-10
Explore More
- KEYSHAFT
- Taps
- Solid Spade Drill Bits
- Drum Lifters
- Recessed Handles and Pulls
- Filter Pad Holding Frames
- IRONCLAD I-Viz Reflective Green Task Specific Gloves
- KRYTOX GPL 104 Series General Purpose Oil
- 3M Paint Booth Dirt Trap Masking Material
- APEX-TOOLS Socket Bit 7/16 Drive
- VULCAN HART Baffle
- ANVIL Double Column Post Bases
- NOTRAX Multi Mat II Wet Area Mattings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR ZA0164-AL28 Round Standoff, 5/16 In - 18 Thread Size, Alu, 3/4 In Lg., Clear Anodized, Silver
€24.74 /pack







