FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Wood Screw |
| Dimensional Standards | Asme B18.6.1 |
| Drive | Phillips |
| Drive Size | #3 |
| Drive Type | Phillips |
| Fastener Length | 2 1/2" |
| Finish | Zinc Plated |
| Head Angle | 82° |
| Head Dia. | 0.385" |
| Head Height | 0.137" |
| Head Type | Flat |
| Length | 2 1/2" |
| Material | Steel |
| Maximum Head Angle | 82° |
| Maximum Head Height | 0.137" |
| Maximum Head Width | 0.385" |
| Minimum Thread Length | 3 11/64" |
| Overall Length | 2 1/2" |
| Point Type | Not Applicable |
| Screw Size | #10 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thread Length | 3 11/64" |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Threads Per Inch | 13 |
| Tip Type | Pointed |
| Type | Wood Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.61 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 15.24 |
| Ship width (cm) | 7.62 |
| HS code | 7318120000 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Model | Screw Size | Thread Style | Head Height | Head Width | Head Angle | Point Type | Type | Application | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| U25120.011.0037 | #4 | Fully Threaded | 0.051" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €7.24 | |
| U25120.011.0050 | #4 | Fully Threaded | 0.086" | - | 82° | Not Applicable | Wood Screw | - | 100 | €1.55 | |
| U25120.011.0062 | #4 | Partially Threaded | 0.051" | - | 82° | - | - | - | 100 | €14.13 | |
| U25120.011.0075 | #4 | Partially Threaded | 0.067" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €2.84 | |
| U25120.011.0100 | #4 | Partially Threaded | 0.067" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €7.73 | |
| U25120.011.0125 | #4 | Partially Threaded | 0.051" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €17.73 | |
| U25120.012.0062 | #5 | Partially Threaded | 0.075" | - | 82° | - | Wood Screw | - | 100 | €9.28 |
Explore Products
- BUSSMANN FWP-100 Specialty Fuse, 100A, 700VAC
- ELDON JAMES C2-1BN Reducing Coupling 1/8 x 1/16 Inch Nylon
- MAIN FILTER INC. MF0723403 Interchange Spin-On Filter, Glass, 15 Micron Rating, Buna Seal, 8.945 Inch Height
- RUBBERMAID FG816088BLA Side Opening Trash Can Round 15 Gallon
- TITAN FASTENERS AJG10690X12B
- BRADY 5040P-B 174956 Numbers and Letters Label, 1 Inch Char Ht, Indoor/Outdoor, Non-Reflective, Gothic, White
- GRAINGER 400340350271 Outlet, Low Temp Steel, 2 Inch X 2 Inch Pipe
- APPLETON ELECTRIC AE638RS 2W, 3 Pole Receptacle
Popular Search Queries
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-641
Explore More
- KEYSHAFT
- Electronic Siren Systems
- Pneumatic Vibrators
- Precision Measuring Accessories
- Calibration Solutions
- Block and Tackle
- FABENCO A Series Self-Closing Industrial Safety Gates
- VIEGA PROPRESS Male XL-C Adapter, Copper, Press x MNPT
- TEMPCO TRH5 Series Tubular Radiant Heaters
- ACME ELECTRIC WI075 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- GUARDAIR ThumbSwitch Safety Air Guns, Aluminium Extension, Aluminium Nozzle
- BRADY Pipe Marker, Process Water
- ARLINGTON INDUSTRIES Conduit Body, Set Screw
- DAYTON Front Panels
- CHAINFLEX Continuous Flexing Automation Cable
- RHEEM Door Gaskets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR U25120.019.0250 Wood Screw, Steel, 0.385 In Head Dia., 2 1/2 In Lg., 3 Drive Size, 10 Screw Size
€12.64 /pack
