FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Machine Screw |
| Class | Class 3A, Class 2A |
| Dimensional Standards | ASME B18.6.3 |
| Drive | Slotted |
| Drive Type | Slotted |
| Fastener Length | 6" |
| Finish | Zinc Plated |
| Head Angle | 82° |
| Head Dia. | 0.362" |
| Head Height | 0.362" |
| Head Type | Flat |
| Length | 6" |
| Machine Screw Type | Standard Machine Screw |
| Material | Steel |
| Minimum Head Height | 0.098" |
| Minimum Head Width | 0.333" |
| Screw Size | #10 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 60000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Fit | Class 2A, Class 3A |
| Thread Length | 6" |
| Thread Size | #10-24 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Standard Machine Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.75 |
| Ship height (cm) | 9.4 |
| Ship length (cm) | 17.27 |
| Ship width (cm) | 11.94 |
| HS code | 7318154000 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- BENCHMARK SCIENTIFIC D1031-RFS Reinforced Tubes, With Cap, Sealing Ring
- RULAND MANUFACTURING MRLC25-12-10-A 12mm x 10mm Long Slit Coupling, Aluminum, Clamp Style, 25.0mm OD, 34.0mm Lg.
- RIDGID 93782 Thrust Washers
- THOMAS & BETTS 3121 Vinyl Insulated Locking Fork Terminal
- STEARNS BRAKES 105663200DPF Cast Iron Brake, IP54 115/230VAC
- APOLLO VALVES PWR7482200 Gas Adapter, 1-1/4 x 1/2 Inch Size, Full Port
- AEROQUIP FS65009-0404-01 Swivel Joint, 7/16 Inch, 20 Male SAE 37 inlet, 7/16 Inch, 20 Male ORB Outlet
- DIXON P2-218-650 Impeller, 6.5 Inch
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms15795-806
Explore More
- KEYSHAFT
- Wire Rope Swage Eye Fittings
- LED Floodlights
- Industrial and Fire Hose Nozzles
- Yard Ramps
- Sampling Bags
- KEO Combined Drills And Countersinks, Plain Type, 60 Degrees Countersink Angle, T15 High Speed Steel
- ACCURIDE SS5321 Series Heavy Duty Over Travel Slides
- ANVIL 260RISS Series Clevis Hangers With Insulation Saddle Systems
- ANVIL AS633 Series Open Angle Connectors, 2-Hole
- MARCOM Container Labeling
- REES Electrical Box Gaskets
- ACROVYN Inside Corner, Impact Resistant, Parchment
- EATON Danfoss CV1-16/CV11-16 Series Check Valves
- MAHR Digital Outside Micrometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR U24540.019.0600 Machine Screw, 10-24 Thread Size, Steel, 6 In Lg., Std, Flat
€61.34 /pack
