APPROVED VENDOR STR602M5X10 Shoulder Screw M4 x .7 x 10mm L | AB8JRG 25L625
APPROVED VENDOR STR602M5X10 Shoulder Screw, M4x0.7 Thread Size, 10 mm Shoulder Lg., 4 mm Head Ht., Gr. 316
Item: AB8JRGModel: STR602M5X10Cross Ref: 25L625
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Shoulder Screw
Dimensional Standards Ampg 2013 Zs.02
Display Qty 1
Drive Size 2.5 mm
Hardness Rockwell B55
Head Dia. 9 mm
Head Height 4 mm
Material Stainless Steel
Material Grade/class 316
Min. Tensile Strength 70000 psi
Precision Screw No
Rockwell Hardness B55
Shoulder Dia. 5 mm
Shoulder Diameter Tolerance -0.04 mm to 0 mm
Shoulder Length 10 mm
Shoulder Length Tolerance -0 mm to +0.25 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 70000 psi
Thread Fit Class 5G, Class 6G
Thread Length 4.5 mm