FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Machine Screw |
| Class | Class 4.8 |
| Dimensional Standards | Din 84, Din En Iso 1207 |
| Drive | Slotted |
| Drive Type | Slotted |
| Fastener Length | 10 mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Hardness | Rockwell B71-B99 |
| Head Dia. | 7 mm |
| Head Height | 2.6 mm |
| Head Type | Cheese |
| Length | 10 mm |
| Machine Screw Type | Standard Machine Screw |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | 4.8 |
| Rockwell Hardness | B71 to B99 |
| Screw Size | M4 |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 60900 psi |
| Thread Fit | 6G |
| Thread Length | 10 mm |
| Thread Pitch | 0.7 mm |
| Thread Size | M4 |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Standard Machine Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.15 |
| Ship height (cm) | 1.78 |
| Ship length (cm) | 10.16 |
| Ship width (cm) | 5.08 |
| HS code | 7318154000 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- GRAINGER 30912P Hand Wheel, Unthreaded Hole, 3.1500 Inch Outside Dia, Silver, 3/8 Inch Bore Dia
- TITAN FASTENERS WDB040M3F
- BRADY ALU-YLW-38ST-KD6PK 150219 Lockout Padlock, Keyed Different, Aluminium, Standard Body Size, Steel, Yellow
- CLE-LINE C66021 Jobber Length Drill Bit, 3/8 Inch Size, 5 Inch Overall Length
- CEMENTEX USA AFSC-CSCAK-L0 Coverall Kit, Storage Canister, 8 Cal., L Size, Class 0
- THOMAS & BETTS 54850BE0208 Copper Two Hole Lug, Long Barrel, #8 Bolt Size, 1/2 Inch Hole Spacing
- EATON 28-5863-LQC Inverted Translucent Lens, Green, 180 Deg
- EDWARDS SIGNALING 435EX-8G1 Vibrating Bell, 8 Inch Size, 24VDC
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-625
Explore More
- KEYSHAFT
- Splice Connectors
- Drain Strainers
- Pipe Inspection Equipment
- Fall Protection Kits
- Universal Joints
- ML KISHIGO Contrasting Mesh Vests, Lime
- DESTACO 602 Series Straight Line Action Clamps
- VIEGA PROPRESS Reducer, Copper, Press X FTG Connection
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Square HDPE Bottles, Amber, Wide Mouth
- PARKER 2 Way Poppet Type Solenoid Valves
- AMERICRAFT MANUFACTURING Motor Kit
- APPLETON ELECTRIC Replacement Covers
- ARROW FASTENER Mortise Lock Cases
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M24520.040.0010 Machine Screw, M4x0.7 Thread Size, Steel, 10 mm Lg., Std, Cheese
€11.35 /pack
