FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Metric Socket Head Cap Screw |
| Class | Class 10.9 |
| Combined Material & Grade | Class 10.9 Steel |
| Countersink Angle | 90° |
| Dimensional Standards | DIN 7991 |
| Display Qty | 10 |
| Drive Size | 12 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Black Oxide |
| Hardness | Rockwell C32-C39 |
| Head Dia. | 40.32 mm |
| Head Height | 10.16 mm |
| Head Type | Flat |
| Length | 60 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 10.9 |
| Material Type | Steel |
| Min. Tensile Strength | 1000 N/sq. mm |
| Minimum Thread Length | 60 mm |
| Screw Length | 60 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 145000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 60 mm |
| Thread Size | M20 x 2.5 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.42 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 21.01 |
| Ship width (cm) | 16.69 |
| HS code | 7318158045 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Thread Style | Drive Size | Head Dia. | Head Height | Min. Tensile Strength | Hardness | Temp. Range | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
U07410.050.0250 | 1/2"-13 | Partially Threaded | 5/16" | 15/16" | 0.251" | 145000 psi | Rockwell C37-C44 | -0°F to +250°F | 10 | €20.85 | |
![]() |
M07400.040.0006 | M4 x 0.7 | Fully Threaded | 2.5 mm | 8.96 mm | 2.48 mm | 1000 N/sq. mm | Rockwell C32-C39 | - | 100 | €10.07 | |
![]() |
M07400.040.0008 | M4 x 0.7 | Fully Threaded | 2.5 mm | 8.96 mm | 2.48 mm | 1000 N/sq. mm | Rockwell C32-C39 | - | 100 | €12.25 | |
![]() |
M07400.040.0010 | M4 x 0.7 | Fully Threaded | 2.5 mm | 8.96 mm | 2.48 mm | 1000 N/sq. mm | Rockwell C32-C39 | - | 100 | €4.29 | |
![]() |
M07400.040.0012 | M4 x 0.7 | Fully Threaded | 2.5 mm | 8.96 mm | 2.48 mm | 1000 N/sq. mm | Rockwell C32-C39 | - | 100 | €12.31 | |
![]() |
M07400.040.0016 | M4 x 0.7 | Fully Threaded | 2.5 mm | 8.96 mm | 2.48 mm | 1000 N/sq. mm | Rockwell C32-C39 | - | 100 | €12.24 | |
![]() |
M07400.040.0020 | M4 x 0.7 | Fully Threaded | 2.5 mm | 8.96 mm | 2.48 mm | 1000 N/sq. mm | Rockwell C32-C39 | - | 100 | €14.13 |
Explore Products
- OSG 1400154601 Thread Forming Tap, 3/4 Inch - 10 Thread Size, 1 3/16 Inch Thread Lg, Black Oxide, H8, Plug
- AKG D10-12-BP65 Forced Air Oil Cooler, DC, 10 hp Heat Removed, 30 GPM Max. Flow, 377 PSI Max. Pressure
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBTR0204 Wire Basket Tray, Preformed Radius, 90 Degree Elbow, 2 Inch Heigh X 4 Inch Wide, Pre-Galvanized
- SLOAN 3870049 Sink, 2 Station
- NITE IZE SBP6-03-01BG Carabiner 1-9/53 In Glass Filled Nylon
- EATON XTAE025C01A004 Electronic Motor Starter, 25 A, 110 V 50 Hz, 120 V 60 Hz, 1Nc, C Frame, 45 mm, 2.4-4 A
- APPROVED VENDOR U22538.050.0225 Fully Threaded Stud, 1/2 In - 13 Thread Size, SS, 2 1/4 In Lg., Gr. 316, Plain
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms15795-806
Explore More
- KEYSHAFT
- Wire Rope Swage Eye Fittings
- Enclosure Coolers
- Band Saw Blades
- Single-Gas Detectors
- Tap Wrenches
- ECKO Ventilation Ducts
- VIEGA PROPRESS XL-C Adapter Flange, Copper, Press x Flange
- LAMP ESR3 Series Full Extension Drawer Slides
- ANVIL 146 Series Continuous Threaded Rods, Stainless Steel
- ANVIL AS624 Series Closed Angle Connectors, 2-Hole
- PROTO Universal Joint
- LEESON 50 Hertz Motors, Three Phase, TEFC, C Face Less Base
- MEMPHIS GLOVE Ninja BNF Work Gloves, 15 Gauge, Fully Coated
- ENERPAC SG Series Flange Spreading Kits
- SLOAN Royal 139 Concealed Manual Water Closet Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M07400.200.0060 Metric Socket Head Cap Screw, M20x2.5 Thread Size, Flat, 60mm Lg., 12mm Drive Size
€53.79 /pack







