FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Class 8.8 |
| Drive | Hex |
| Fastener Length | 16 mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Grade | Non Graded |
| Hardness | Rockwell C22 |
| Head Height | 6.4 mm |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 17 mm |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Head Cap Screw |
| Length | 16 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 8.8 |
| Min. Thread Length | 16mm |
| Minimum Thread Length | 16 mm |
| Overall Length | 16 mm |
| Rockwell Hardness | Hrc22 |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 116000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 16 mm |
| Thread Size | M10 x 1.5 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.98 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 21.01 |
| Ship width (cm) | 16.69 |
| HS code | 7318158066 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- PASS AND SEYMOUR CGN100625 Cord Grip, 1 NPT, straight, 0.625 to 750 Outer Dia., Nylon
- EATON 25RBA2-IDH Fuse Holder, 200A, 25 kV, 150A BIL
- AMETEK LAMB 516675 516675000 Cover
- REGAL 090548PS Setting Plug Gage, #8-36 UNF, Not Go Member 3A, Bright
- LITHONIA LIGHTING RSX2 LED P6 40K R4 MVOLT RPA FAO DDBXD Parking Lot Light Fixture, Pole, 30, 663 lm, 244 W Fixture Watt, Type IV Wide
- PENINSULAR HP16250B6S Hydraulic Cylinder, Nfpa Tie Rod, 2-1/2 Inch Bore, 1-3/8 Inch Rod Dia., 6 Inch Stock
- ACCUTEMP AT1A-3155-1 Steamer Accessories, Drain Pan, 2.5 Inch Deep
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-602
Explore More
- KEYSHAFT
- Indexable Chamfer Mills
- Backflow Preventer Test Kits
- Cable Tie Kits
- Pressure Gauge Panel Mount Kits
- Panel Disconnect Switches
- REVCOR Propeller, 14 inch
- CONDOR Standard Cream Work Gloves
- ANSELL 83-500 Touchntuff Sterile Polyisoprene Gloves
- ANVIL 2809 Series Threaded Lateral Anvilets, 3000 PSI
- APPROVED VENDOR Cross, Metal Galvanised
- APPROVED VENDOR Trigger Spray Bottle
- APOLLO VALVES Small Diameter Series Copper Fitting Reducers
- BOSTON GEAR Overload Clutches
- REMCO 3 Inch Metal Detectable Scrapers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M01210.100.0016 Hex Head Cap Screw, M10x1.5 Thread Size, Steel, 16mm Lg., 6.4mm Head Ht., Coarse, Zn Plated
€39.54 /pack
