FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Class 8.8 |
| Drive | Hex |
| Fastener Length | 90 mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Grade | Non Graded |
| Hardness | Rockwell C22 |
| Head Height | 6.4 mm |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 17 mm |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Head Cap Screw |
| Length | 90 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 8.8 |
| Min. Thread Length | 26mm |
| Minimum Thread Length | 26 mm |
| Overall Length | 90 mm |
| Rockwell Hardness | Hrc22 |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 116000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 26 mm |
| Thread Size | M10 x 1.5 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.25 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 21.01 |
| Ship width (cm) | 16.69 |
| HS code | 7318158066 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- MERIT BRASS M487-20 Union, Nominal Size 1-1/4 Inch
- TSUBAKI 40B35F 1 1/4 SPKT
- TITAN FASTENERS KTA156060
- PARKER P32RB92NNZP
- STEARNS BRAKES 108765200017 Brake-Odd Volt 440V/60Hz-It
- VERMONT GAGE 112324530 Pin Gage, Class ZZ, Go, Steel, 24.53 mm Size
- MAIN FILTER INC. MF0774822 HC2618FKN36Z Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Buna Seal, 35.82 Inch Height
- WEG SCP-340-408/110VMINI Electric Motor
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-602
Explore More
- KEYSHAFT
- Training Videos
- Sleeve and Thimble Kits
- Class D - Milk Bottle - Fuses
- Rubber Hose Accessories
- Turnout Gear Storage Racks
- GLOBE SCIENTIFIC Bottles, LDPE, Wide Mouth, Round
- NEWBORN Caulk Finishing Tools
- ANDERSON METALS CORP. PRODUCTS Hex Plug Low Lead Brass
- SPEEDAIRE Cylinder Gaskets
- IGUS Iglide Series Plain Bearings
- ZSI-FOSTER FHK Series Plugs And Sockets, 1/4 Inch, Two Way, Shutt Off
- RHEEM Commercial Conversion Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M01200.100.0090 Hex Head Cap Screw, M10x1.5 Thread Size, Steel, 90mm Lg., 6.4mm Head Ht., Coarse, Zn Plated, Not Gr.
€58.70 /pack
