FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Nut |
| Class | Class 8.8 |
| Dimensional Standards | Din 934 |
| Finish | Plain |
| Hardness | Rockwell 30 |
| Height | 36 mm |
| Hex Height | 36 mm |
| Hex Type | Standard Hex |
| Hex Width | 70 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 8 |
| Nut Type | Standard Hex |
| System Of Measurement | Metric |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Size | M45 x 4.5 |
| Thread Type | Metric |
| Width | 70 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.47 |
| Ship height (cm) | 1.27 |
| Ship length (cm) | 16.99 |
| Ship width (cm) | 16.38 |
| HS code | 7318160060 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- SMC VALVES NCMB106-1000C-XC6 Round Body Cylinder, 1 1/16 Inch Size
- BALDOR / DODGE 219637 12X36 CR WI XT25 MD Wing Pulley
- LENOX TOOLS 82570D2B123785 Band Saw Blade, 1/4 Inch Blade Width, 12 Feet 5 Inch Size, 0.035 Inch Blade Thickness
- GEARENCH HN02
- TE-CO 40408 Double End Threaded Stud, 5/16 In - 18 Thread Size, Class 2A, Rockwell C27, Gr. 5, Steel, 5 In Lg.
- LIFT-ALL 60517X16 Ratchet Strap, Endless, 2In Width, 16 ft Length
- ADAPT-ALL 9054-04-06 Elbow, 45 deg., Male 0.25 BSPP x Male 0.375 BSPT, Carbon Steel
- OSG 300-2610 Chucking Reamer, G Reamer Size, 1 1/8 Inch Flute Length, 3 1/4 Inch Overall Length
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-622
Explore More
- KEYSHAFT
- Janitor-Housekeeping Cart Accessories
- Cable Pulling Mesh Grips
- Stem Casters
- Recycling Carts
- Plastic Angle Stock
- REVCOR Propeller, 14 inch
- OIL SAFE Fill Point ID Washers
- OIL SAFE Color Coded Drum Rings
- MUELLER INDUSTRIES 105MAT-N Silent Check Valves
- MILLER - WELDCRAFT Nozzle, Alumina
- EATON Molded Case Circuit Breaker Auxiliary Switches
- CHAMPION TOOL STORAGE Modular Series Cabinets
- WEG Tefc Foot Mount, Iec Tru Metric Three Phase General Purpose Motors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M01100.450.0001 Hex Nut, M45x4.5 Thread Size, Steel, 36 mm Ht., 70 mm Wd., Blk Oxide, Right Hand
€54.32 /pack
