FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Nut |
| Finish | Black Oxide |
| Hardness | Rockwell B68-C32 |
| Height | 35/64" |
| Hex Height | 35/64" |
| Hex Type | Standard Hex |
| Hex Width | 15/16" |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Ungraded |
| Nut Type | Standard Hex |
| Removable | Yes |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thread Direction | Left Hand |
| Thread Size | 5/8"-11 |
| Thread Type | Coarse |
| Width | 15/16" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.83 |
| Ship height (cm) | 5.33 |
| Ship length (cm) | 8.38 |
| Ship width (cm) | 8.13 |
| HS code | 7318160085 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- CALDWELL D180-2-10 Jib Wall Mount Capacity 4000Lb Weight 420Lb
- SMC VALVES NCA1325-26A-0400 Actuator Assembly, 3.25 Inch Size
- SCHNEIDER ELECTRIC 9001KT38LLL31 Push - Test Pilot Light Blue Led
- M A FORD 20015620 Jobber Length Drill Bit, #1 Size
- ALL MATERIAL HANDLING DR906 Round Sling, Double Jacket, 6 ft. Length, Orange
- JACKSON SAFETY V856210
- DUPONT TY127SWH2X002500 Hooded Disposable Coveralls, Tyvek 400, Light Duty, Serged Seam, White
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms15795-805
Explore More
- KEYSHAFT
- Pressure Gauge Kits
- Threaded Rods
- Direct Drive Blower Wheels
- Insulation Displacement Connectors
- LED Drivers
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, UNF
- CONDOR Polyester/Cotton Knit Gloves
- MECHANIX TAA M-Pact 3 Covert Tactical Impact Resistant Gloves
- ANVIL AS712 Series Cross Plates
- IDEAL Connector
- DURHAM MANUFACTURING A-Frame Panel Trucks
- HUB CITY 165 Series Bevel Gear Drives
- STARRETT-UK Carbide Tipped Pilot Drill Arbors
- UNIWELD 6290S Series Cutting Tips
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR HNI5062LH-025BX Hex Nut, 5/8 In - 11 Thread Size, Steel, 35/64 In Ht., 15/16 In Wd., Blk Oxide, Left Hand
€45.78 /pack
