FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Drill Bushing |
| Bushing Code | HL |
| Bushing Head Type | Headed |
| Bushing Type | Head Liner |
| Concentricity Tolerance | 0.001" |
| Decimal Equivalent | 2.25 |
| Drill Bushing Wall Type | Standard Wall |
| Drill Size | 2 1/4" |
| Head Dia. | 2 7/8" |
| Heat Treatment | Through Hardened |
| Inside Dia. | 2 1/4" |
| Inside Dia. Tolerance | +0.0002" to +0.0006" |
| Material - Machining | High Speed Steel |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Outside Dia. | 2 3/4" |
| Outside Dia. Tolerance | 0.0022" to 0.0026" |
| Overall Length | 1 3/4" |
| Rockwell Hardness | RC 62-64 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.17 |
| Ship height (cm) | 22.86 |
| Ship length (cm) | 30.48 |
| Ship width (cm) | 6.99 |
| HS code | 8207907585 |
| Country of Origin | GB |
Product Variants
| Model | Inside Dia. | Bushing Code | Bushing Head Type | Drill Bushing Wall Type | Decimal Equivalent | Inside Dia. Tolerance | Outside Dia. Tolerance | Drill Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| H136BA | #58 | H | Headed | Standard Wall | 0.042 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | #58 | €60.27 | |
| H138AA | #80 | H | Headed | Standard Wall | 0.0135 | +0.0003" to +0.0007" | 0.0012" to 0.0015" | #80 | €69.14 | |
| H138AM | #69 | H | Headed | Standard Wall | 0.0292 | +0.0002" to +0.0006" | 0.0012" to 0.0015" | #69 | €63.41 | |
| H138AR | #65 | H | Headed | Standard Wall | 0.035 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | #65 | €63.41 | |
| H138BJ | #55 | H | Headed | Standard Wall | 0.052 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | #55 | €66.05 | |
| H138CX | - | HM | Headed | Standard Wall | 0.0965 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | - | €22.48 | |
| H14416RF | 1 13/32" | H | Headed | Standard Wall | 1.4062 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0021" to 0.0025" | 1 13/32" | €48.82 |
Explore Products
- PIP 310-950B-LY/S Protective Clothing High Visibility Shirt, S, Hi-Vis Yellow, Each
- REGAL 027548AW Jobber Drill Bit, Regular, 135 Deg. Split Point, O Dia., HSS, Gold Tip with TiN Point
- WINSMITH E26MSFA31160H0 Worm Gear Reducer, 56C Input Flange, Hollow Bore
- SLOAN 3788102 603-1.6-AFD-10-3/4-LDIM Water Closet Flushometer, Manual, 1.6 gpf, RB Finish, Anti-Flood Device Flush Connection
- DAYTON 12T646 Grinder Pump 3 HP 230 Volts 14.3 Amps
- GEARENCH HP386
- CDI CONTROL DEVICES SB50-0A125 Air Safety Valve, Soft Seat, 1/2 Inch MNPT Inlet Size, 125 psi Preset Setting
- REGAL 027796AS94 Hand Tap, M20 x 2.5 Size, D7 Limit, 4 Flutes, Plug, Metric With Alcrona Coating
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-629
Explore More
- KEYSHAFT
- Film Tape
- Garden Hoses
- Hydraulic Hose Sleeves
- Wire Management Tools
- Rope Guides
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, 4H5H, Metric Fine
- CHAMPION TOOL STORAGE Modular Series Cabinets
- ANSELL Class 2 Electrical Gloves, 14 Inch, Black
- ACME ELECTRIC WI500 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 250 Gas Springs
- AETNA BEARING Clutch Release Bearing Assemblies
- SCHNEIDER ELECTRIC Connector Sets
- SIEMENS Temperature/Humidity Sensors
- SANDVIK COROMANT Screws
- ARLINGTON INDUSTRIES One Piece Non-Metallic Boxes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR HL17628UT Drill Bushing Type Hl Drill Size 2-1/4
€55.30 /unit
