FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Drill Bushing |
| Bushing Code | HL |
| Bushing Head Type | Headed |
| Bushing Type | Head Liner |
| Concentricity Tolerance | 0.001" |
| Decimal Equivalent | 2.25 |
| Drill Bushing Wall Type | Standard Wall |
| Drill Size | 2 1/4" |
| Head Dia. | 2 7/8" |
| Heat Treatment | Through Hardened |
| Inside Dia. | 2 1/4" |
| Inside Dia. Tolerance | +0.0002" to +0.0006" |
| Material - Machining | High Speed Steel |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Outside Dia. | 2 3/4" |
| Outside Dia. Tolerance | 0.0022" to 0.0026" |
| Overall Length | 3/4" |
| Rockwell Hardness | RC 62-64 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.98 |
| Ship height (cm) | 22.86 |
| Ship length (cm) | 30.48 |
| Ship width (cm) | 6.99 |
| HS code | 8207907585 |
| Country of Origin | GB |
Product Variants
| Model | Inside Dia. | Bushing Code | Bushing Head Type | Drill Bushing Wall Type | Decimal Equivalent | Inside Dia. Tolerance | Outside Dia. Tolerance | Drill Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| H136BA | #58 | H | Headed | Standard Wall | 0.042 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | #58 | €64.58 | |
| H138AA | #80 | H | Headed | Standard Wall | 0.0135 | +0.0003" to +0.0007" | 0.0012" to 0.0015" | #80 | €74.08 | |
| H138AM | #69 | H | Headed | Standard Wall | 0.0292 | +0.0002" to +0.0006" | 0.0012" to 0.0015" | #69 | €67.94 | |
| H138AR | #65 | H | Headed | Standard Wall | 0.035 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | #65 | €67.94 | |
| H138BJ | #55 | H | Headed | Standard Wall | 0.052 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | #55 | €70.78 | |
| H138CX | - | HM | Headed | Standard Wall | 0.0965 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | - | €24.09 | |
| H14416RF | 1 13/32" | H | Headed | Standard Wall | 1.4062 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0021" to 0.0025" | 1 13/32" | €52.30 |
Explore Products
- EATON W+200M2CFCY10 Nema Starter, Space Svg Starter, Ground Fault, 120V Coil, Nema Size 1C
- APPLETON ELECTRIC KPWBH7075G245 Metal Halide Light Fixture, 70W
- BRADY PS-750-2-OR-2 130729 Precut Label Roll, 3/4 x 1 Inch, Polyolefin, Orange, For 16 AWG to 22 AWG Wire Gauge
- PARKER PCTM-30-NBR-G1
- VOLKEL 26373-2 Hand Tap, Finisher, DIN 2181/HSS-G, Mf 18 x 0.75 Size
- BATTERY DOCTOR 81127 Primary Wire Spool, 22 Awg, 100 Feet Length, Yellow
- KRUEGER PH-2-109 Level Gauge, 2 Inch NPT Opening, 109 Inch Depth, Peak Plastic
- GEARWRENCH 81817 1-7/16 Inch 12 Point Long Pattern Combination Wrench
Popular Search Queries
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-641
Explore More
- KEYSHAFT
- Marking and Warning Tapes
- PAPR Accessories
- Zone Valve Accessories
- Plastic Angle Stock
- Pneumatic Control Accessories
- DESTACO 235 Series Horizontal Hold Down Clamps
- LOC-LINE End Caps
- LITTLE GIANT LADDERS Flip-N-Lite Aluminum Stepladders
- FIRE-DEX Bibbed Fire Hoods
- VIBCO PX Explosion Proof Vibrators
- CHAPIN Constant Flow Valve
- KERN AND SOHN 362 Series Wood Protected Cases
- MARKAR Piano Hinges
- BUNTING BEARINGS Powdered Metal Extra Flanged Bearings, SAE 841
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR HL17612UT Drill Bushing Type Hl Drill Size 2-1/4
€48.97 /unit
