FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cross |
| Basic Fitting Shape | Cross |
| Body Material | Malleable Iron |
| Class | Class 300 |
| Color | Black |
| Connection Type | FNPT |
| Fitting Side A Gender | Female |
| Fitting Side A Nominal Pipe Size | 1 1/4" |
| Fitting Side A Pipe Threading | 11 1/2" |
| Fitting Side A Type | NPT |
| Fitting Side B Gender | Female |
| Fitting Side B Nominal Pipe Size | 1 1/4" |
| Fitting Side B Pipe Threading | 11.5 |
| Fitting Side B Type | NPT |
| Fitting Side C Gender | Female |
| Fitting Side C Nominal Pipe Size | 1 1/4" |
| Fitting Side C Pipe Threading | 11 1/2" |
| Fitting Side C Type | NPT |
| Fitting Side D Gender | Female |
| Fitting Side D Nominal Pipe Size | 1 1/4" |
| Fitting Side D Pipe Threading | 11-1/2 |
| Fitting Side D Type | NPT |
| Includes Pre-applied Thread Sealant | No |
| Includes Seal | No |
| Max. Pressure | 1500 psi @ 150°F |
| Pipe Fitting Material | Malleable Iron |
| Pipe Size | 1 1/4" |
| Saturated Steam Pressure | 300 psi |
| Specific Fitting Shape | Cross |
| Standards | Asme B16.3, Astm A197, Fm Approved, Iapmo, Ul Listed |
| Temp. Range | -20°F to +550°F |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.4 |
| Ship height (cm) | 6.35 |
| Ship length (cm) | 10.16 |
| Ship width (cm) | 10.16 |
| HS code | 7307199060 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Product | Model | Pipe Size | Class | Fitting Side A Nominal Pipe Size | Fitting Side B Nominal Pipe Size | Fitting Side A Pipe Threading | Fitting Side B Pipe Threading | Fitting Side C Nominal Pipe Size | Temp. Range | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
1MMZ1 | 1/4" | Class 3000 | 1/4" | 1/4" | 18 | 18 | 1/4" | - | €66.17 | |
![]() |
1MMZ4 | 3/4" | - | - | - | - | - | - | - | €59.77 | |
![]() |
1MMZ5 | 1" | Class 3000 | 1" | 1" | 11 1/2" | 11.5 | 1" | - | €91.54 | |
![]() |
1MMZ6 | 1 1/4" | Class 3000 | 1 1/4" | 1 1/4" | 11 1/2" | 11.5 | 1 1/4" | - | €94.35 | |
![]() |
1MMZ8 | 2" | - | - | - | - | - | - | - | €188.11 | |
![]() |
521-009BC | 2 1/2" | Class 150 | 2 1/2" | 2 1/2" | 8 | 8 | 2 1/2" | -20°F to +366°F | €102.47 | |
![]() |
75163 | 3/8" | Class 150 | 3/8" | 3/8" | 18 | 18 | 3/8" | -20°F to +550°F | €17.39 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 111429950 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, Steel, 0.2995 Inch Size
- APPROVED VENDOR 1UPT9 Rod Nylon White 8 Inch Diameter x 1 Feet Length
- USA SEALING ZUSA-HT-2135 Tubing, 1 1/2 Inch Inner Dia., 2 Inch Outer Dia.
- PASS AND SEYMOUR 5362-ABK Extra Heavy Duty Duplex Receptacle, Spec Grade, 20A, 125V, Black
- ADAPT-ALL 9015-20-12 Straight Swivel Adapter, Stainless Steel, 1-1/4-11 Male BSPP x 3/4-14 Female BSPP
- IRONCLAD WFG-05-XL Mechanics Gloves Utility Xl Black Pr
- GATES 9804-0648 Multi-Speed Belt, 29.5 Inch
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-806
Explore More
- KEYSHAFT
- Bit Sets
- Chemical Transfer Magnetic Drive Pumps
- ANL and ANN Limiter Fuses
- Filtered Centrifugal Supply Ventilators
- NORTH BY HONEYWELL Chemsoft CE Disposable Gloves, Nitrile
- ANSELL 48-101 Hyflex Black Pu Coated Multi Purpose Gloves
- LOC-LINE 90 Degree Nozzles For 1/2 Inch Systems
- TEMPCO Maxiband Heaters
- FLEXTECH Heater Hose 62 Psi Blue
- VERMONT GAGE NoGo Standard Thread Plug Gages, 2 1/2-12 Thread
- ANVIL C120 Series Cable Studs
- ANVIL 261P Series Riser Clamps, Primed Steel
- HAMILTON Medium Duty General Service Casters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 5PAU8 Cross 1-1/4 Inch Fnpt
€66.10 /unit
