FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cross |
| Basic Fitting Shape | Cross |
| Body Material | Forged Steel |
| Class | Class 3000 |
| Color | Black |
| Connection Type | FNPT |
| Fitting Side A Gender | Female |
| Fitting Side A Nominal Pipe Size | 1/4" |
| Fitting Side A Pipe Threading | 18 |
| Fitting Side A Type | NPT |
| Fitting Side B Gender | Female |
| Fitting Side B Nominal Pipe Size | 1/4" |
| Fitting Side B Pipe Threading | 18 |
| Fitting Side B Type | NPT |
| Fitting Side C Gender | Female |
| Fitting Side C Nominal Pipe Size | 1/4" |
| Fitting Side C Pipe Threading | 18 |
| Fitting Side C Type | NPT |
| Fitting Side D Gender | Female |
| Fitting Side D Nominal Pipe Size | 1/4" |
| Fitting Side D Pipe Threading | 18 |
| Fitting Side D Type | NPT |
| Includes Pre-applied Thread Sealant | No |
| Includes Seal | No |
| Max. Pressure | 3000 psi @ 72°F |
| Pipe Fitting Material | Forged Steel |
| Pipe Size | 1/4" |
| Specific Fitting Shape | Cross |
| Standards | Asme B16.11, Astm A105 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.52 |
| Ship height (cm) | 1.52 |
| Ship length (cm) | 4.83 |
| Ship width (cm) | 4.06 |
| HS code | 7307995045 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Product | Model | Pipe Size | Class | Fitting Side A Nominal Pipe Size | Fitting Side B Nominal Pipe Size | Fitting Side A Pipe Threading | Fitting Side B Pipe Threading | Fitting Side C Nominal Pipe Size | Temp. Range | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
1MMZ4 | 3/4" | - | - | - | - | - | - | - | €59.77 | |
![]() |
1MMZ5 | 1" | Class 3000 | 1" | 1" | 11 1/2" | 11.5 | 1" | - | €91.54 | |
![]() |
1MMZ6 | 1 1/4" | Class 3000 | 1 1/4" | 1 1/4" | 11 1/2" | 11.5 | 1 1/4" | - | €94.35 | |
![]() |
1MMZ8 | 2" | - | - | - | - | - | - | - | €188.11 | |
![]() |
521-009BC | 2 1/2" | Class 150 | 2 1/2" | 2 1/2" | 8 | 8 | 2 1/2" | -20°F to +366°F | €102.47 | |
![]() |
75163 | 3/8" | Class 150 | 3/8" | 3/8" | 18 | 18 | 3/8" | -20°F to +550°F | €17.39 | |
![]() |
5PAU5 | 1/2" | Class 300 | 1/2" | 1/2" | 14 | 14 | 1/2" | -20°F to +550°F | €28.27 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0059999 D930G10A Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 3.89 Inch Height
- MAIN FILTER INC. MF0507067 SBF640026S15V Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 25.67 Inch Height
- EATON EGS1063FFG Molded Case Circuit Breaker, Eg-Frame, 1-Pole, 63A, 600Y/347 Vac, Line And Load, 50/60 Hz
- EATON CH24L225R
- ASHCROFT G17M0142DO1000# Pressure Transmitter, 0 - 1000 PSI, 4 - 20mA DC, DIN 43650 Form A Connector, 1/8 Inch NPT
- VERMONT GAGE 911402850 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 0.0285 Inch Size
- WINTERS INSTRUMENTS PFQ123 Gauge, Ss 2.5 Inch, 0-200 Psi/Kpa 1/4 Inch, Npt Bottom
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-806
Explore More
- KEYSHAFT
- Hydraulic Crimping Tool System
- Socket Head Cap Screws
- Pressure Washer Accessories
- Plastic Angle Stock
- Reflective Clothing Tape
- REVCOR Propeller, 16 inch
- OIL SAFE Color-Coded Clear Tube Grease Guns, Pistol Grip
- NIROFLEX USA Niroflex2000 Cut Resistant Gloves, Wrist Length
- COLDER PRODUCTS COMPANY APC Series Coupling Bodies, Acetal
- KEO Dovetail Cutters
- WESCO Aluminium Thrifty Plate Trucks
- EREM Tweezer, Fine Tip
- PARKER Filter Cartridges, Honeycomb Wound
- SPEARS VALVES CPVC Pipe Flanges Van Stone Style, Socket x Multi-Bolt Pattern Ring
- GATES Plant Master XTreme 300 Lock On Braid Hydraulic Hoses
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 1MMZ1 Cross 1/4 Inch Npt
€66.17 /unit
