FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cross |
| Basic Fitting Shape | Cross |
| Body Material | Forged Steel |
| Class | Class 3000 |
| Color | Black |
| Connection Type | FNPT |
| Fitting Side A Gender | Female |
| Fitting Side A Nominal Pipe Size | 1 1/4" |
| Fitting Side A Pipe Threading | 11 1/2" |
| Fitting Side A Type | NPT |
| Fitting Side B Gender | Female |
| Fitting Side B Nominal Pipe Size | 1 1/4" |
| Fitting Side B Pipe Threading | 11.5 |
| Fitting Side B Type | NPT |
| Fitting Side C Gender | Female |
| Fitting Side C Nominal Pipe Size | 1 1/4" |
| Fitting Side C Pipe Threading | 11 1/2" |
| Fitting Side C Type | NPT |
| Fitting Side D Gender | Female |
| Fitting Side D Nominal Pipe Size | 1 1/4" |
| Fitting Side D Pipe Threading | 11-1/2 |
| Fitting Side D Type | NPT |
| Includes Pre-applied Thread Sealant | No |
| Includes Seal | No |
| Max. Pressure | 3000 psi @ 72°F |
| Pipe Fitting Material | Forged Steel |
| Pipe Size | 1 1/4" |
| Specific Fitting Shape | Cross |
| Standards | Asme B16.11, Astm A105 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.15 |
| Ship height (cm) | 6.35 |
| Ship length (cm) | 10.16 |
| Ship width (cm) | 10.16 |
| HS code | 7307995045 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Product | Model | Pipe Size | Class | Fitting Side A Nominal Pipe Size | Fitting Side B Nominal Pipe Size | Fitting Side A Pipe Threading | Fitting Side B Pipe Threading | Fitting Side C Nominal Pipe Size | Temp. Range | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
1MMZ1 | 1/4" | Class 3000 | 1/4" | 1/4" | 18 | 18 | 1/4" | - | €66.17 | |
![]() |
1MMZ4 | 3/4" | - | - | - | - | - | - | - | €59.77 | |
![]() |
1MMZ5 | 1" | Class 3000 | 1" | 1" | 11 1/2" | 11.5 | 1" | - | €91.54 | |
![]() |
1MMZ8 | 2" | - | - | - | - | - | - | - | €188.11 | |
![]() |
521-009BC | 2 1/2" | Class 150 | 2 1/2" | 2 1/2" | 8 | 8 | 2 1/2" | -20°F to +366°F | €102.47 | |
![]() |
75163 | 3/8" | Class 150 | 3/8" | 3/8" | 18 | 18 | 3/8" | -20°F to +550°F | €17.39 | |
![]() |
5PAU5 | 1/2" | Class 300 | 1/2" | 1/2" | 14 | 14 | 1/2" | -20°F to +550°F | €28.27 |
Explore Products
- GATES 16/A80 Banded V-Belt, 16 Strand, 82 Inch Outside Length
- APOLLO VALVES 87A10A3577 SS Standard Port Ball Valve with PTFE Seat and Seals, Live Loaded Actuated 4 Inch Size, 2 x Flange
- HUGHES SAFETY 23GV Indoor Emergency Safety Shower, Unheated, 20 GPM
- APPROVED VENDOR U07000.100.0425 Socket Head Cap Screw, 1 In - 8 Thread Size, Cylindrical, 4 1/4 In Lg., 1 In Head Ht.
- WALTER TOOLS E2436406-G1.1/2 5603225 Pipe And Conduit Thread Tap, 1-1/2-11 Thread Size, 30 mm Thread Length, Ticn
- WILKERSON FRP-95-015 FRL Replacement Bowl, Plastic
- MAIN FILTER INC. MF0425189 FBH10MD5 Hydraulic Filter, Wire Mesh, 250 Micron, Viton Seal, 3.35 Inch Height
- GRAINGER 14636_48_0 Grade 2 Titanium Rod, 2 3/4 Inch Outside Dia, +3/64 Inch, 4 ft Overall Length, B89
Popular Search Queries
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms15795-803
Explore More
- KEYSHAFT
- Box Lockers
- Pressure Washer Connectors and Adaptors
- Paint Shields and Trim Guides
- A/C Ref Cleaners and Scale Removers
- Voltage Sensor Relays
- MECHANIX TAA M-Pact 2 Impact Resistant Work Gloves
- ANSELL 11-735 Hyflex A4 Cut Resistant Gloves
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheets, Cryo, 24 x 13 mm Size
- ANVIL 1167 Series Reducers, Galvanized
- RUD CHAIN PP-VIP So-Powerpoint Direct Vip Chain Connection Hoist Rings, Metric Thread
- CONDOR Carabiner
- DIXON Hose Adapters
- MCR SAFETY General Purpose Chemical Resistant Gloves
- JOMAR VALVE Gear Operators, Fits High Performance Butterfly Valves
- SIOUX CHIEF FatMax PVC Round Floor Sink Accessories
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 1MMZ6 Cross 1-1/4 Inch Npt
€94.35 /unit
