FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cross |
| Basic Fitting Shape | Cross |
| Body Material | Malleable Iron |
| Class | Class 300 |
| Color | Black |
| Connection Type | FNPT |
| Fitting Side A Gender | Female |
| Fitting Side A Nominal Pipe Size | 3/4" |
| Fitting Side A Pipe Threading | 14 |
| Fitting Side A Type | NPT |
| Fitting Side B Gender | Female |
| Fitting Side B Nominal Pipe Size | 3/4" |
| Fitting Side B Pipe Threading | 14 |
| Fitting Side B Type | NPT |
| Fitting Side C Gender | Female |
| Fitting Side C Nominal Pipe Size | 3/4" |
| Fitting Side C Pipe Threading | 14 |
| Fitting Side C Type | NPT |
| Fitting Side D Gender | Female |
| Fitting Side D Nominal Pipe Size | 3/4" |
| Fitting Side D Pipe Threading | 14 |
| Fitting Side D Type | NPT |
| Includes Pre-applied Thread Sealant | No |
| Includes Seal | No |
| Max. Pressure | 2000 psi @ 150°F |
| Pipe Fitting Material | Malleable Iron |
| Pipe Size | 3/4" |
| Saturated Steam Pressure | 300 psi |
| Specific Fitting Shape | Cross |
| Standards | Asme B16.3, Astm A197, Fm Approved, Iapmo, Ul Listed |
| Temp. Range | -20°F to +550°F |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.58 |
| Ship height (cm) | 4.32 |
| Ship length (cm) | 7.62 |
| Ship width (cm) | 7.62 |
| HS code | 7307199060 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Product | Model | Pipe Size | Class | Fitting Side A Nominal Pipe Size | Fitting Side B Nominal Pipe Size | Fitting Side A Pipe Threading | Fitting Side B Pipe Threading | Fitting Side C Nominal Pipe Size | Temp. Range | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
1MMZ1 | 1/4" | Class 3000 | 1/4" | 1/4" | 18 | 18 | 1/4" | - | €66.17 | |
![]() |
1MMZ4 | 3/4" | - | - | - | - | - | - | - | €59.77 | |
![]() |
1MMZ5 | 1" | Class 3000 | 1" | 1" | 11 1/2" | 11.5 | 1" | - | €91.54 | |
![]() |
1MMZ6 | 1 1/4" | Class 3000 | 1 1/4" | 1 1/4" | 11 1/2" | 11.5 | 1 1/4" | - | €94.35 | |
![]() |
1MMZ8 | 2" | - | - | - | - | - | - | - | €188.11 | |
![]() |
521-009BC | 2 1/2" | Class 150 | 2 1/2" | 2 1/2" | 8 | 8 | 2 1/2" | -20°F to +366°F | €102.47 | |
![]() |
75163 | 3/8" | Class 150 | 3/8" | 3/8" | 18 | 18 | 3/8" | -20°F to +550°F | €17.39 |
Explore Products
- JOMAR VALVE 210-545 T/S-703 Tru-Union PVC Ball Valve, Threaded/Solvent Connection, Scheduled 80, 150 WOG, 1 Inch Size
- WINTERS INSTRUMENTS PFP1053 Gauge, Ss 6 Inch, 30 Inch, /0/60 Psi/Kpa 1/4 Inch, Npt Btm
- DAYTON 10D974 Exhaust Fan 18 Inch 208-230/460v
- DIXON G100-E-BR Adapter 1 Inch 250 Psi Forged Brass
- STURTEVANT RICHMONT 853601 Handle Extension, Preset
- GRAINGER ZUSANSR-FR-260 Neoprene Strip, 6 Inch x 10 ft Size, 1/2 Inch Thick, Black, Closed Cell, 1-Sided Adhesive
- ENERPAC BH200 Quick Disconnect Nipple, With Dust Cap, 2000 Bar
- APPLETON ELECTRIC K75 Cover for Conduit Access Fitting, 3/4 Inch Trade, Steel, Screw In
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-629
Explore More
- KEYSHAFT
- Respiratory Airline Hoses
- Food Stations
- Scribers and Probes
- Water Contact Indicator Tape
- Pipe and Tube Clamps
- DESTACO Swivel Foot Spindle
- AKRO-MILS 30234 Akrobins Plastic Storage Bins
- LEATHERHEAD TOOLS Flat Head Axes, 6 Lbs.
- CONDOR Smooth Polyurethane Coated Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 792F Duplex Basket Strainers
- HAM-LET Union Tees
- DIXON Short Crimps
- EATON D80 Series Timing Relays
- GRAINGER Watch Glass
- HUMBOLDT Steel Bond Discs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 5PAU6 Cross 3/4 Inch Fnpt
€37.81 /unit
