FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Spring Pin |
| Actual Dia. Range | 0.194" to 0.199" |
| Chamfer Dia. | 0.182" |
| Double Shear Strength | 2425 lbs. |
| End Type | Chamfered |
| Finish | Plain |
| Fits Hole Dia. | 0.187" to 0.192" |
| Fits Maximum Hole Diameter | 3/16" |
| Fits Minimum Hole Diameter | 3/16" |
| Grade | Grade 302 |
| Length | 1" |
| Length Tolerance | -0.015" to +0.015" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade/class | 18-8 |
| Max. Chamfer Length | 0.055" |
| Min. Chamfer Length | 0.011" |
| Nominal Dia. | 3/16" |
| Outside Diameter Tolerance | -0.0025" to +0.0025" |
| Pin Diameter | 3/16" |
| Pin Length Tolerance | -0.015" to +0.015" |
| Pin Type | Slotted |
| Shank Length | 1" |
| Standards | Asme B18.8.2 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Type | Slotted |
| Usable Length | 1" |
| Wall Thickness | 1/25" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 10.16 |
| Ship width (cm) | 5.08 |
| HS code | 7318290000 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Finish | Chamfer Dia. | Max. Chamfer Length | Min. Chamfer Length | Grade | Double Shear Strength | Wall Thickness | Chamfer Length Reference | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SLTP0620437CP | Plain | 0.059" | 0.028" | 0.007" | Grade 420 | 430 lbs. | 0.012" | - | 100 | €19.44 | |
| SLTP0620562CP | Plain | 0.059" | 0.028" | 0.007" | Grade 420 | 430 lbs. | 0.012" | - | 100 | €20.23 | |
| SLTP0620687CP | Plain | 0.059" | 0.028" | 0.007" | Grade 420 | 430 lbs. | 0.012" | - | 100 | €21.35 | |
| SLTP0780187CP | Plain | 0.075" | 0.032" | 0.008" | Grade 420 | 800 lbs. | 0.018" | - | 100 | €20.69 | |
| SLTP0780312CP | Plain | 0.075" | 0.032" | 0.008" | Grade 420 | 800 lbs. | 0.018" | - | 100 | €21.58 | |
| SLTP0780437CP | Plain | 0.075" | 0.032" | 0.008" | Grade 420 | 800 lbs. | 0.018" | - | 100 | €17.07 | |
| SLTP0780625CP | Plain | 0.075" | 0.032" | 0.008" | Grade 420 | 800 lbs. | 0.018" | - | 100 | €17.93 |
Explore Products
- MACROMATIC TH40968-17J Time Delay Relay, Flasher On 1st, SPDT, 24V AC, 1.2 to 120 min, Control Voltage
- LINN GEAR 80a34 Sprocket, 80 Chain, 10.838 Inch Pitch Diameter, 1.25 Inch Stock Bore
- INSTOCK GRPT6030-C Patriot Table, With 950 lbs Load Capacity, Size 60 x 30 x 36 Inch, Pearl White
- T&S 5SV-C-PQ6 Spray Valve, Equip, 1.20 Gpm
- PASS AND SEYMOUR 5862-A Extra Heavy Duty Duplex Receptacle, Spec Grade, 20A, 250V, Brown
- ANVIL 0333641959 Nipple, XXH, Steel, Plated, Seamless, Pipe Size 1/2", Close Length 2"
- DDS 124507SC Rotary Shaft Oil Seal, Sc, Nitrile, 12 mm ID, 45 mm Od, 7 mm Width, 7 Psi
- VERMONT GAGE 141245510 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.4551 Inch Size
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Nas1352n08-10
Explore More
- KEYSHAFT
- Duct Pressure Switches
- Thermocouples Assemblies
- Bib Overalls
- Stainless Steel Angle Stock
- Locking Helical Inserts
- HELICOIL Straight Flute Plug Taps, 4H5H, Metric Coarse
- ANSELL G12P Alphatec Natural Rubber Gloves
- IRONCLAD Framer Fingerless Dexterity Gloves
- PROTO Impact Socket, 1 Inch, Imperial, Hardened Steel
- TELEMECANIQUE SENSORS Rotary Actuator Limit Switch Head
- APOLLO VALVES 4A Series, Double Check Valve Assemblies
- VALLEY CRAFT Box Dumpers, 51 x 48 Inch Chute
- DESTACO DPW Series Parallel Grippers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 5BY42 Spring Pin, 3/16 In Nominal Dia., SS, 0.194 In To 0.199 In Actual Dia. Rng, 1 In Lg.
€39.69 /pack
