FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cross |
| Basic Fitting Shape | Cross |
| Body Material | Steel |
| Class | Class 3000 |
| Color | Silver |
| Connection Type | FNPT |
| Finish | Galvanized |
| Finish/coating | Galvanized |
| Fitting Side A Gender | Female |
| Fitting Side A Nominal Pipe Size | 3/8" |
| Fitting Side A Pipe Threading | 18 |
| Fitting Side A Type | NPT |
| Fitting Side B Gender | Female |
| Fitting Side B Nominal Pipe Size | 3/8" |
| Fitting Side B Pipe Threading | 14 |
| Fitting Side B Type | NPT |
| Fitting Side C Gender | Female |
| Fitting Side C Nominal Pipe Size | 3/8" |
| Fitting Side C Pipe Threading | 18 |
| Fitting Side C Type | NPT |
| Fitting Side D Gender | Female |
| Fitting Side D Nominal Pipe Size | 3/8" |
| Fitting Side D Pipe Threading | 18 |
| Fitting Side D Type | NPT |
| Includes Pre-applied Thread Sealant | No |
| Includes Seal | No |
| Max. Pressure | 3000 psi @ 72°F |
| Pipe Fitting Material | Forged Steel |
| Specific Fitting Shape | Cross |
| Standards | Asme B16.11, Astm A105 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.47 |
| Ship height (cm) | 3.81 |
| Ship length (cm) | 10.16 |
| Ship width (cm) | 6.35 |
| HS code | 7307929000 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Product | Model | Class | Body Material | Fitting Side A Nominal Pipe Size | Fitting Side B Nominal Pipe Size | Fitting Side C Nominal Pipe Size | Color | Fitting Side B Pipe Threading | Fitting Side A Pipe Threading | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
4TJJ3 | Class 3000 | Steel | 1" | 1" | 1" | Silver | 11.5 | 11 1/2" | - | RFQ
|
![]() |
4TJJ4 | Class 3000 | Steel | 1 1/4" | 1 1/4" | 1 1/4" | Silver | 11.5 | 11 1/2" | €116.32 | |
![]() |
4TJJ5 | Class 3000 | Steel | 1 1/2" | 1 1/2" | 1 1/2" | Silver | 11.5 | 11 1/2" | - | RFQ
|
![]() |
4TJJ6 | Class 3000 | Steel | 2" | 2" | 2" | Silver | 11.5 | 11 1/2" | €204.80 | |
![]() |
5P985 | Class 150 | Malleable Iron | 1/2" | 1/2" | 1/2" | White | 14 | 14 | €9.32 | |
![]() |
5P986 | Class 150 | Malleable Iron | 3/4" | 3/4" | 3/4" | White | 14 | 14 | €12.67 | |
![]() |
5PAR6 | Class 300 | Malleable Iron | 1" | 1" | 1" | White | 11.5 | 11 1/2" | €57.86 |
Explore Products
- GRAINGER 13315_24_0 Flat Bar Stock, 7075, 1 Inch x 24 Inch Nominal Size, 0.5 Inch Thick, T651, Cold Finished
- SIEMENS ND63F120 VL-Series Molded Case Circuit Breaker, 120 A, 600 VAC, Bolt-On
- MAIN FILTER INC. MF0419512 SH53096 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 3.89 Inch Height
- WALTER TOOLS TCMT110202-FM4 WSM10S 6917279 Triangle Turning Insert, 1/4 Inch Inscribed Circle, Neutral, Fm4 Chip-Breaker
- ELDON JAMES C0-1.5-200NK7-QC Straight Coupler, 3/32 Inch Inside Dia., Natural Kynar 740
- BAHCO BAH8070RUS Adjustable Wrench
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS AD63-2142SG-5 Wire Shelving, 5 Shelf Add-On, 21 x 42 x 63 Inch Size, Galvanized Steel
- BELDEN UJ-SS1125X14K Universal Joint, 88.9 mm Overall Length, For Keyed Shaft Type, 45 Deg Max Op Angle
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-640
Explore More
- KEYSHAFT
- Carboys and Jerricans
- Hinges
- Straight Blade Device Accessories
- Desiccant Dryers
- Contact Level Sensors
- ANSELL 11-515 Hyflex High Visibility Cut Resistant Gloves
- CONDOR 3 Piece Rainsuit With Detachable Hood, PVC, 4 mil Thick, Yellow
- GLOBE SCIENTIFIC Tri-Corner Beakers
- ANVIL 2153 Series Socket Weld Cross Fittings, Forged Steel
- ANVIL AS2144 Series Corner Angle Fittings, Electro-Galvanized
- BRADY Arrow Tape, White/Red
- SPEARS VALVES Double Containment Access Tees CPVC Schedule 80 x PVC Schedule 40
- GROTE Pigtails
- TSUBAKI Finished Bore Sprockets, 3/8 Inch Pitch, Type B
- BALDOR / DODGE XT35 Heavy Duty Wing Pulleys
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 4TJH9 Cross 3/8 Inch Npt Galvanised Malleable Iron
€31.37 /unit
