APPROVED VENDOR 4TJJ5 Cross 1 1/2 Inch Npt Galvanised Malleable Iron
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Cross |
| Basic Fitting Shape | Cross |
| Body Material | Steel |
| Class | Class 3000 |
| Color | Silver |
| Connection Type | FNPT |
| Finish | Galvanized |
| Finish/coating | Galvanized |
| Fitting Side A Gender | Female |
| Fitting Side A Nominal Pipe Size | 1 1/2" |
| Fitting Side A Pipe Threading | 11 1/2" |
| Fitting Side A Type | NPT |
| Fitting Side B Gender | Female |
| Fitting Side B Nominal Pipe Size | 1 1/2" |
| Fitting Side B Pipe Threading | 11.5 |
| Fitting Side B Type | NPT |
| Fitting Side C Gender | Female |
| Fitting Side C Nominal Pipe Size | 1 1/2" |
| Fitting Side C Pipe Threading | 11 1/2" |
| Fitting Side C Type | NPT |
| Fitting Side D Gender | Female |
| Fitting Side D Nominal Pipe Size | 1 1/2" |
| Fitting Side D Pipe Threading | 11-1/2 |
| Fitting Side D Type | NPT |
| Includes Pre-applied Thread Sealant | No |
| Includes Seal | No |
| Max. Pressure | 3000 psi @ 72°F |
| Pipe Fitting Material | Forged Steel |
| Pipe Size | 1 1/2" |
| Specific Fitting Shape | Cross |
| Standards | Asme B16.11, Astm A105 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.95 |
| Ship height (cm) | 7.87 |
| Ship length (cm) | 12.7 |
| Ship width (cm) | 12.7 |
| HS code | 7307929000 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Product | Model | Class | Body Material | Fitting Side A Nominal Pipe Size | Fitting Side B Nominal Pipe Size | Fitting Side C Nominal Pipe Size | Color | Fitting Side B Pipe Threading | Fitting Side A Pipe Threading | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
4TJH9 | Class 3000 | Steel | 3/8" | 3/8" | 3/8" | Silver | 14 | 18 | €31.37 | |
![]() |
4TJJ3 | Class 3000 | Steel | 1" | 1" | 1" | Silver | 11.5 | 11 1/2" | - | RFQ
|
![]() |
4TJJ4 | Class 3000 | Steel | 1 1/4" | 1 1/4" | 1 1/4" | Silver | 11.5 | 11 1/2" | €116.32 | |
![]() |
4TJJ6 | Class 3000 | Steel | 2" | 2" | 2" | Silver | 11.5 | 11 1/2" | €204.80 | |
![]() |
5P985 | Class 150 | Malleable Iron | 1/2" | 1/2" | 1/2" | White | 14 | 14 | €9.32 | |
![]() |
5P986 | Class 150 | Malleable Iron | 3/4" | 3/4" | 3/4" | White | 14 | 14 | €12.67 | |
![]() |
5PAR6 | Class 300 | Malleable Iron | 1" | 1" | 1" | White | 11.5 | 11 1/2" | €57.86 |
Explore Products
- HUB CITY 0250-37246
- T&S B-0114-RK Repair Kit, For the Roto-Flex Design Pre Rinse Unit
- MAIN FILTER INC. MF0096871 982131 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 15.25 Inch Height
- APOLLO VALVES 87A70738A SS Standard Port Ball Valve with PEEK Seat and Graphite Packing 1-1/2 Inch Size, 2 x Flange
- APOLLO VALVES 70204E3 APOLLO 70204E3
- RUKO 107026 Deburring Blade, Long Shank
- WALTER TOOLS LNHU120608-F57T WKP25S 6072459 Carbide Milling Insert Lnhu120608-f57t
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-622
Explore More
- KEYSHAFT
- Press Fit Fittings
- Gas Welding Tips
- Door Bottoms
- Wireless Call Boxes
- Airless Spray Guns
- KRYTOX GPL 204 Series Standard Grade Grease
- FERNCO 1060 Series Stock Couplings
- GLOBE SCIENTIFIC Self-Standing Transport Tube Caps
- OK INDUSTRIES WD-30 Series Wire Dispensers
- WOODHEAD 130150 Series Pin And Sleeve Connector
- SPEARS VALVES CPVC Premium Electric Actuated True Lug Butterfly Valves, SS Lug, FKM
- BIG BILL Westex Ultrasoft Flame Resistant Coveralls
- VESTIL ALEXGATE Series Expand-A-Gates
- ALL MATERIAL HANDLING PT Series Geared Trolley
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 4TJJ5 Cross 1 1/2 Inch Npt Galvanised Malleable Iron
