FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Thumb Screw |
| Fastener Length | 2" |
| Finish | Zinc Plated |
| Finish Type | Zinc Plated |
| Grip Style | Smooth |
| Hardness | Brinell 156 |
| Head Dia. | 1 3/4" |
| Head Height | 3/4" |
| Head Material | Iron |
| Head Profile | Wing |
| Head Style | Thumb |
| Head Thickness | 5/8" |
| Head Type | Wing |
| Includes Nut | No |
| Length | 2" |
| Material | Iron |
| Material Type | Iron |
| Maximum Head Height | 3/4" |
| Overall Length | 2" |
| Rockwell Hardness | Hb 156 |
| Screw Size | 5/16" |
| Shoulder Dia. | 5/8" |
| Shoulder Length | 3/4" |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 50000 psi |
| Thread Fit | 2A |
| Thread Length | 2" |
| Thread Size | 5/16"-18 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Tip Material | Iron |
| Tip Type | Oval |
| Type | Thumb Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.98 |
| Ship height (cm) | 3.81 |
| Ship length (cm) | 17.78 |
| Ship width (cm) | 12.7 |
| HS code | 7318156080 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Head Dia. | Hardness | Thread Fit | Shoulder Dia. | Shoulder Length | Tip Type | Head Width | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
WSI03101000-001P | 5/16"-18 | 1 1/4" | Brinell 137 | - | 0.51" to 0.58" | - | - | - | 1 | €2.96 | |
![]() |
WSI03701500-001P | 3/8"-16 | 1 11/25" | Brinell 137 | - | 0.64" to 0.7" | - | - | 1.44" | 1 | €3.59 | |
![]() |
1-CDL-02-17- | 1/4"-20 | 1 1/4" | Brinell 156 | 2A | 9/16" | 13/16" | Oval | - | 25 | €204.15 | |
![]() |
1-CDG-02-17- | 1/4"-20 | 1 1/4" | Brinell 156 | 2A | 9/16" | 13/16" | Oval | - | 25 | €175.82 | |
![]() |
1-CDP-02-17- | 1/4"-20 | 1 1/4" | Brinell 156 | 2A | 9/16" | 13/16" | Oval | - | 25 | €171.08 | |
![]() |
1-CDJ-02-17- | 1/4"-20 | 1 1/4" | Brinell 156 | 2A | 9/16" | 13/16" | Oval | - | 25 | €204.44 | |
![]() |
1-EFP-02-17- | 3/8"-16 | 1.438" | Brinell 156 | 2A | 3/4" | 1" | Oval | - | 25 | €141.41 |
Explore Products
- MERSEN FERRAZ GDG4/100 Time Delay Fuse, 250V, 0.04A, 5 x 20mm Glass
- WEATHERHEAD 7805X08X06X08 Female Run Tee, Adapter Tee, Compression x FNPT x Compression
- KIPP K0738.2082X40 Adjustable Handle, Straight, Zinc Handle, M8 Thread Size, 40 mm Stud Length
- APPLETON ELECTRIC CMLEDS255D5BHGF Hazardous Lighting Fixture, Power 250W
- PETERSEN PRODUCTS 143-2075-SS Pipe Plug, Mechanical, Snap Tite, 3/4 Inch Diameter, Rubber
- APPROVED VENDOR U04211.112.0400 Structural Bolt, 1 1/8 In - 7 Thread Size, Steel, 4 In Lg., Hot Dipped Galv, Gr. A325
- OSG 807-2362 Cone Bur, Ball-Nosed Cone, SL-1, Double Cut, 6 x 16 mm Head, 1/4 Inch Shank
- INGERSOLL-RAND 3RP-51 Throttle Ball Spring
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-641
Explore More
- KEYSHAFT
- Welding Gloves
- Cylinder Molds
- ID Card Printers
- Two Way Compression Connectors
- Pocket Air Filters
- IRONCLAD Pro Gloves
- MECHANIX The Original Hi-Viz D5 Cut Resistant High Visibility Work Gloves
- FACOM 31 Metric Extra Slim Open End Wrenches
- SUGATSUNE Pull Handles, Stainless Steel
- ANVIL AS2144 Series Corner Angle Fittings, Electro-Galvanized
- DBI-SALA Restraint Lanyards
- ANSELL 27-600 Activarmr Robust Industrial Gloves
- GRAINGER Polycarbonate Clear Impact Resistant Sheets
- MARTOR Replacement Utility Blades
- SHIMPO Stroboscopes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 1-DER-07-17- Thumb Screw, 5/16 In - 18 Thread Size, 2 In Lg., 3/4 In Head Ht., Zn Plated, Iron, Wing
€169.16 /pack


