FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Thumb Screw |
| Finish | Zinc Plated |
| Grip Style | Smooth |
| Hardness | Brinell 156 |
| Head Dia. | 1 3/8" |
| Head Height | 5/8" |
| Head Style | Thumb |
| Head Type | Wing |
| Length | 1" |
| Material | Iron |
| Shoulder Dia. | 7/16" |
| Shoulder Length | 5/8" |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 50000 psi |
| Thread Fit | Class 2A |
| Thread Length | 1" |
| Thread Size | 1/4"-20 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Tip Type | Oval |
| Type | Thumb Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.41 |
| Ship height (cm) | 3.05 |
| Ship length (cm) | 13.97 |
| Ship width (cm) | 7.62 |
| HS code | 7318156080 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Head Dia. | Hardness | Thread Fit | Shoulder Dia. | Shoulder Length | Tip Type | Head Width | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
WSI03101000-001P | 5/16"-18 | 1 1/4" | Brinell 137 | - | 0.51" to 0.58" | - | - | - | 1 | €2.96 | |
![]() |
WSI03701500-001P | 3/8"-16 | 1 11/25" | Brinell 137 | - | 0.64" to 0.7" | - | - | 1.44" | 1 | €3.59 | |
![]() |
1-CDL-02-17- | 1/4"-20 | 1 1/4" | Brinell 156 | 2A | 9/16" | 13/16" | Oval | - | 25 | €204.15 | |
![]() |
1-CDG-02-17- | 1/4"-20 | 1 1/4" | Brinell 156 | 2A | 9/16" | 13/16" | Oval | - | 25 | €175.82 | |
![]() |
1-CDP-02-17- | 1/4"-20 | 1 1/4" | Brinell 156 | 2A | 9/16" | 13/16" | Oval | - | 25 | €171.08 | |
![]() |
1-CDJ-02-17- | 1/4"-20 | 1 1/4" | Brinell 156 | 2A | 9/16" | 13/16" | Oval | - | 25 | €204.44 | |
![]() |
1-EFP-02-17- | 3/8"-16 | 1.438" | Brinell 156 | 2A | 3/4" | 1" | Oval | - | 25 | €141.41 |
Explore Products
- STAFFORD MFG 7S011 Shaft Collar, 1 Piece Split, Clamp Type, 11/16 Inch Bore, SS
- APPROVED VENDOR U38400.050.0001 Flat Washer, 1/2 In Fits Bolt Size, Std, 17/32 In I.D., 1 In O.D.
- YANKEE 433-.4015 Chucking Reamer, 0.4015, 25/64 in Shank Dia, 1 3/4 in Flute Lg, 7 in Overall Lg
- OSG 5229600 Square End Mill, 2 Flutes, 7/16 Inch Milling Dia., 13/16 Inch Length Of Cut
- VOLKEL 24405 Round Die, HSS DIN 223, UNF No. 5 x 44 Size
- VOLKEL 80330 Hand Tap, ISO 529/HSS-G, M 4 x 0.7 LH Size, Set of 3 Pcs
- PARKER 06B16A18A2BCA
- WALTER SURFACE TECHNOLOGIES 01A010A
Popular Search Queries
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-641
Explore More
- KEYSHAFT
- Scoop Shovels
- Shelf Brackets and Supports
- Conduit and Cable Hangers
- Linear Guide Rail Carriage Assemblies
- Roof Curb Adapters
- WHIZARD Metalguard Cut Resistant Sleeves
- ABUS 26 Diskus Padlocks
- GLOBE SCIENTIFIC Screwcaps without O-Ring, for Sample Tubes
- ANVIL AF090 Series Restraining Straps, Electro Galvanized
- VERMONT GAGE Npsm Straight Pipe Plugs, NoGo Member
- BALDOR MOTOR Foot Mounted Motors, Three Phase, TEFC
- EATON E26 Series Cluster LEDs
- SOLIDDRIVE Heat Sinks
- SIOUX CHIEF Plastic Tubular, Waste Arms, Direct Connect
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 1-CDL-10-17- Thumb Screw, 1/4 In - 20 Thread Size, 1 In Lg., 5/8 In Head Ht., Zn Plated, Iron, Wing
€186.71 /pack


