APOLLO VALVES WD14102BN11 Butterfly Valve, With Wafer, Size 2 Inch, Ductile Iron | CA2PXY
APOLLO VALVES WD14102BN11 Butterfly Valve with Aluminum Disc, BUNA-N Seat, 416 SS Shaft, 10 Position Handle 2 Inch, 2 x Wafer Type
Item: CA2PXYModel: WD14102BN11
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Butterfly Valve
Actuator Type Lever Handle
Body Material Cast Iron
Color Silver, Black
Connection Type Wafer
Dimensions 11" x 4" x 1.75"
Finish None
Max. Pressure 200 psi
Port Type Standard
Pressure Rating 200 psi CWP
Seal Material NBR
Seat Material Buna N
Series LD141 WD141 Series
Shape Straight
Size 2"