APOLLO VALVES LD14116SE12A International Lugged Butterfly Valve with SS Disc, EPDM Seat, Gear Operator - Direct Mount 16 Inch, 2 x Lug Type
Get it by Thursday, May 21
€5,812.00 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Butterfly Valve |
| Actuator Type | Gear Actuator |
| Body Material | Cast Iron |
| Color | Black |
| Connection Type | Lug |
| Finish | None |
| Max. Pressure | 150 psi |
| Port Type | Standard |
| Pressure Rating | 150 psi CWP |
| Product Datasheet | apollo-valves-ld14118de12a.pdf |
| Seal Material | NBR |
| Seat Material | EPDM |
| Series | LD141 WD141 Series |
| Shape | Straight |
| Size | 16" |
| Spindle Material | Stainless Steel |
| Surface Protection | Untreated |
| Trim Material | Stainless Steel |
| Valve Type | Resilient Seated Butterfly Valve |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 112.95 |
| Ship height (cm) | 14.22 |
| Ship length (cm) | 24.13 |
| Ship width (cm) | 16.51 |
| Country of Origin | CN |
Product Details:
- Not Applicable
Documentation:
Product Variants
| Model | Body Material | Max. Pressure | Seal Material | Size | Seat Material | Pressure Rating | Actuator Type | Connection Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LD14118DE10A | - | - | - | - | - | - | - | - | €3,549.41 | |
| LD14118DE12A | - | - | Buna N | 18" | EPDM | 150 psi CWP | Gear Actuator | Lug | €5,211.28 | |
| LD14118DE15A | - | - | NBR | 18" | - | - | - | Lug | €6,297.84 | |
| LD14102BE10A | - | - | NBR | 2" | - | - | - | Lug | €181.49 | |
| LD14102BE15A | - | - | NBR | 2" | - | - | - | Lug | €920.75 | |
| LD14102BE11A | - | - | Buna N | 2" | EPDM | 200 psi CWP | Lever Handle | Lug | €255.09 | |
| LD14102BE12A | - | - | NBR | 2" | - | - | - | Lug | €412.67 |
Explore Products
- ECEF 3330600 Drill, With Hexagonal Shank, 30mm Diameter, 600mm Length, Wood
- HAMMOND 1485E120 Lay-In Wireway, 8 x 8 x 120 Inch Size, Carbon Steel, Ansi 61 Gray, Quick-Release Clamps
- MERIT BRASS 01608-20 Short Radius Pipe 90 Deg Elbow, 1-1/4 in, Butt Weld, SCH 10, 316/316L Stainless Steel
- APPROVED VENDOR H328IF Drill Bushing Type H Drill Size 19/64 In
- WINTERS INSTRUMENTS PBC792 2.5 Inch, Brass Case 30/0/150Psi/Kpa 1/4 Inch, Btm
- SEALMASTER ESF-24T HTC
- VULCAN HART 00-268420-00008 Pin, Hinge, Retaining Clip
- GRAINGER 1529L-187375-5 Tubing, Latex, 3/16 Inch Inside Dia, 3/8 Inch Outside Dia, 5 Ft Overall Length
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Energy Recovery Ventilators
- Ultrasonic Flow Meters
- Rod Ends
- Seal Plugs
- Lab Freeze Dryers
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, UNC, 2B
- CONDOR High-Visibility Vest, ANSI Class 3, Mesh Polyester, Hook And Loop, Lime
- DICKSON 4 Inch Temperature Chart Recorders
- YELLOW JACKET 1/4 Inch Compact Ball Valves
- STANLEY VIDMAR Cabinet Pedestal
- KERN AND SOHN Filters
- ANVIL Galvanized Tees
- GRAINGER Street Tees
- BUSSMANN 5 x 20mm GDB Series Glass And Ceramic Tube Fuses
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APOLLO VALVES LD14116SE12A International Lugged Butterfly Valve with SS Disc, EPDM Seat, Gear Operator - Direct Mount 16 Inch, 2 x Lug Type
€5,812.00 /unit

