FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Pushbutton |
| Action | Maintained/Maintained/Maintained/Maintained |
| Actuator Function | Maintained |
| Actuator Type | Knob |
| Bezel Color | Silver |
| Bezel Material | Silver |
| Button Color | Black |
| Cam | No Cam Needed |
| Hazardous Location Specification | Not Rated |
| Height | 1.06" |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Ip Rating | IP66, IP67, IP69K |
| Length | 1.17" |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 13, NEMA 4X |
| Notes | Includes Contact Block Mounting Adapter. |
| Number Of Positions | 4 |
| Operating Cycles | 100000 Operations |
| Operator Head Material | Polycarbonate |
| Operator Illumination | Non Illuminated |
| Overall Depth | 2.78" |
| Overall Height | 1" |
| Overall Width | 1" |
| Panel Mounting Hole Diameter | 22 mm |
| Series | M22 Series |
| Switch Function @ 1st Position | On |
| Switch Function @ 2nd Position | On |
| Switch Function @ 3rd Position | On |
| Switch Function @ 4th Position | On |
| Switch Head Color | Black |
| Switch Head Type | Short Lever |
| Type | Selector Switch |
| Width | 1.17" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.45 |
| Ship height (cm) | 2.69 |
| Ship length (cm) | 2.97 |
| Ship width (cm) | 2.97 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Ip Rating | Height | Number Of Operators | Head Material | Contact Form | Nema Rating | Size | Color | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M22-DDLF-WS-ETCH | - | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €62.86 | |
![]() |
M22-DDLF-GR-ETCH | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €65.57 | |
![]() |
M22-DDL-GR | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €57.22 | |
![]() |
M22-DDLF-GR-X1-X0 | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €74.18 | |
![]() |
M22-D-B | IP67, IP69K | 1" | 1 | Plastic | - | - | - | - | €22.21 | |
![]() |
M22-DDLF-WS | - | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €53.19 | |
![]() |
M22-DDLF-GR | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €58.91 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 951900630 Collet, Copper, Go, For 3W Handle
- BUSSMANN EFS315 Specialty Fuse, High Rupture, 415VAC, 315A, Cartridge Blade Fuse
- KEYSHAFT 3 GKS-1045-24 Keyed Shaft, 3 Inch Dia., 24 Inch Length, 1045 Carbon Steel
- DIXON HB5038G Reducer Hex Bushing, 1/2 Inch Size, MNPT x 3/8 Inch FNPT, Galvanized Iron
- MAIN FILTER INC. MF0590964 1060P200006M Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 20 Micron, Viton Seal, 4.05 Inch Height
- VERMONT GAGE 502309800 Reamer Blank, #40 Size, 2 3/8 Inch Length, Bright Uncoated Finish
- PASS AND SEYMOUR IG420-HBLSP Isolated Ground Receptacle, Blue
Explore More
- KEYSHAFT
- Festoon System Cable
- Belt Sanders
- Progressive Cavity Pumps
- Portable Cord
- LED Decorative Lighting
- MEMPHIS GLOVE Leather Driver Work Gloves, Watch Your Hands Logo
- ANSELL 28-507 Activarmr Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- ANSELL 74-048 Hyflex Uncoated Cut Resistant Gloves
- RUD CHAIN Automatic Center Point Turnado Hoist Rings, UNC Thread
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal PETG Square Media Bottles
- CEMENTEX USA Metric Hex Sockets, 3/8 Inch Square Drive
- LINN GEAR Extended Pitch Type B Small Roll Sprockets, 2050 Chain
- WERA TOOLS Driver Bits
- SPEC Metric Compression Springs, Stainless Steel, 14.1 mm Outside Dia.
- NIBCO 5804-2 Series Male Adapters, Spg x MIPT, ABS DWV
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON M22-WRK4 Modular Pushbutton, 22.5 mm, Non-Illuminated, Silver Bezel, Black, Four-Position
€123.36 /unit




