APOLLO VALVES 87A90969UL SS Ball Valve with Drilled and Tapped Purge Port with Plug, UL and CSA Listed with Markings 2-1/2 Inch, 2 x Flange
Get it by Thursday, May 21
€5,134.08 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Ball Valve |
| Ball Material | Stainless steel |
| Body Material | Stainless Steel |
| Bore Type | Full Bore |
| Color | Silver, Yellow |
| Connection Type | Flange |
| D-2 | 149 |
| D2-2 | 22 |
| Dimensions | 10.15" x 4.62" x 6.93" |
| Finish | None |
| Grease-free | No |
| K2 | 139.5 |
| Medically Clean | No |
| N2 | 8 |
| Product Datasheet | apollo-valves-87a908142480.pdf |
| Seal Material | PTFE |
| Series | 87A Series Ball Valves |
| Shape | Straight |
| Size | 2 1/2" |
| Spindle Material | Stainless steel |
| Surface Protection | None |
| With Filter | No |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.5 |
| Ship height (cm) | 17.6 |
| Ship length (cm) | 25.78 |
| Ship width (cm) | 11.73 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Actuator Type | Pipe Size | Seal Material | Body Material | Connection Type | Ball Material | Seat Material | Finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 87A908142480 | - | - | PTFE | Stainless Steel | Flange | Stainless steel | - | None | €2,618.95 | |
| 87A90814248090 | - | - | PTFE | Stainless Steel | Flange | Stainless steel | - | None | €4,696.44 | |
| 87A9081424TD | - | - | PTFE | Stainless Steel | Flange | Stainless steel | - | None | €3,095.75 | |
| 87A908143570 | - | - | PTFE | Stainless Steel | Flange | Stainless steel | - | None | €3,282.04 | |
| 87A90814UL | - | - | PTFE | Stainless Steel | Flange | Stainless steel | - | None | €2,619.74 | |
| 87A9081449 | - | - | PTFE | Stainless Steel | Flange | Stainless steel | - | None | €2,600.64 | |
| 87A9082476 | - | - | PTFE | Stainless Steel | Flange | Stainless steel | - | None | €3,237.97 |
Explore Products
- MORSE CUTTING TOOLS 90792 Cutting End Mill, 5/16 x 5/16 x 13/16 x 2Â 1/2 Inch Size, 4 Flute, Single End
- VIKAN 44023 Detail Brush, Heat Resistant Filaments, Extra Stiff, 8.1 Inch Size, Blue
- EATON P3BKW3400GNSP Circuit Breaker Plug-In Unit, 220 to 240/380 to 415/660 to 690 VAC, 400A, KW Frame
- PARKER F701-C7-0772
- LENOX TOOLS 97918D2B41320 Band Saw Blade, 1/2 Inch Blade Width, 52 Inch Size, 0.025 Inch Blade Thickness
- GATES 4L340 Standard V-Belt, 34 Inch Outside Length
- BOSTON GEAR GF74A Change Gear, 10 Diametral Pitch, 14 1/2 Deg. Pressure Angle, 74 Teeth, Cast Iron
- SCAFFTAG NAN-PK NANI PURPLE Nano Tag For Lifting Equipment With 20 Holders, 20 Inserts, 40 Cable Ties, Purple
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Hammers
- Pipe Inspection Equipment
- Spill Berms
- IEC Delay Timers
- Sealing and Cushioning Washers
- BURNDY Copper Compression Lugs
- DICKSON 6 Inch Charts
- PYRAMEX OTS Over the Spectacle Eyewears
- ANVIL 2174 Series Socket Weld Couplings, Forged Steel
- WEILER 1" Crimped Wire End Brush, Carbon Steel
- DAYTON Replacement Elements, For Use With Dayton Pool Filters
- VULCAN HART Gasket, Silicone
- MERSEN FERRAZ Protistor fuses, 550 to 1250VAC
- ANTUNES Pressure Switches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APOLLO VALVES 87A90969UL SS Ball Valve with Drilled and Tapped Purge Port with Plug, UL and CSA Listed with Markings 2-1/2 Inch, 2 x Flange
€5,134.08 /unit
