Item: AA9DXKModel: 523DCDKMAA0400Cross Ref: 1CNE6
7 In Stock
400 psig
1"
Sec VIII Liquid
Metal
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
| Item | POP Safety Relief Valve |
| Color | Bronze |
| Connection Type | MNPT x FNPT |
| D1 | 0.84 |
| D2 | 1.05 |
| Disc Material | Stainless Steel |
| Finish | None |
| Flow Rate @ Set Pressure | 2608 lbs./hr. |
| Grade | Grade 316 |
| H1 | 3.65 |
| Length Of Connection 1 | 2.38" |
| Length Of Connection 2 | 1.63" |
| Material | Bronze |
| Max. Operating Pressure | 1200 psi |
| Max. Service Temp. | 422°F |
| Outer Pipe Dia. Connection 1 | 0.84" |
| Outer Pipe Dia. Connection 2 | 1.05" |
| Overall Height | 7 1/2" |
| Pressure Rating | 15 psi to 1200 psi |
| Seat Material | Metal |
| Series | 500 Series Safety Relief Valves |
| Set Pressure | 400 psi |
| Shape | Perpendicular |
| Size | 1/2" x 3/4" |
| Spring Material | Stainless Steel |
| Steam Capacity | 2608 Lb./Hr. |
| Suitable For Cooling | No |
| Suitable For Heating | No |
| Suitable For Hot Tap Water | No |
| Suitable For Solar Heating | No |
| Surface Protection | None |
| Temp. Range | -60°F to +422°F |
| Test Lever | Yes |
| V | 1.52 |
| Working Length Connection 2 | 1.05" |