APOLLO VALVES 4ALF62EE7 DCDA2LF4AOFGGPM8 Backflow Preventer DCDA-2, 8 Inch Size, OS and Y, FXG, MTR CFM 4ALF SER, SS
Get it by Tuesday, Apr 14
€14,893.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Double Check Valve Assembly |
| Connection Type | Flange x Groove |
| Coupling Connection Type | Groove |
| Max. Operating Pressure | 175 psi |
| Product Datasheet | apollo-valves-4alf60ae9.pdf |
| Series | 4A Series Backflow Preventers |
| Size | 8" |
| Suitable For Central Heating Water | No |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 325.35 |
| Ship height (cm) | 11.43 |
| Ship length (cm) | 16.51 |
| Ship width (cm) | 8.13 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Connection Type | Height | Max. Operating Pressure | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| 4ALF60AE7 | Flange x Groove | - | 175 psi | €5,703.47 | |
| 4ALF60AG10 | Flange x Groove | - | 175 psi | €5,588.01 | |
| 4ALF60AE8 | Groove | - | 175 psi | €5,703.47 | |
| 4ALF60AG4 | Flange x Groove | - | 175 psi | €6,003.65 | |
| 4ALF60AG6 | Flange | - | 175 psi | €5,588.01 | |
| 4ALF60AG8 | Groove | - | 175 psi | €5,588.01 | |
| 4ALF60AG3 | Flange | 571.5 mm | 175 psi | €10,131.36 |
Explore Products
- ANVIL 0500551411 14 Welded Galvanized With End
- NEWCO 7985A2M06X30
- WINSMITH E35MDTS43000DN Gear Reducer, Left Solid Output Shaft, Quill Input
- TENNSCO STS-242472-AMG Wardrobe Locker Medium Gray 24 Inch Width x 24 inch Depth x 72 Inch Height
- KIPP K0270.10686X20 Adjustable Handles 0.78 M6 Green
- GATES 71070053 Hose Coupling, 0.374 Inch I.D, 2.38 Inch Length, 1.28 Inch Cutoff Size
- INSIZE 4112-BD148 Gauge Block, Rectangular, 0.148 Inch Nominal Size, 6 Micro Inch Tolerance
- OSG 1302002301 Spiral Flute Tap, 3/8 Inch - 24 Thread Size, 1/2 Inch Thread Lg, Black Oxide, H3, Bottoming
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Pneumatic Vibrators
- Power Meters and Analyzers
- Stencil Ink
- Snap Buttons
- Fume Hood Cabinets and Stands
- PEWAG Chain Sling, Grade 100
- RUD CHAIN RM Eye Nuts, Pipe Thread
- LUMAPRO Miniature Neon Bulbs, T3 Lamp Shape
- SALSBURY INDUSTRIES Column Mailbox
- SUPER-STRUT A716 Series Channel Cushioned Clamp
- HOFFMAN Type 4 Continous Hinge Junction Boxes
- DBI-SALA Delta Vest-Style Climbing Harnesses
- STARRETT 3732 Series Electronic Micrometers Without Output
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APOLLO VALVES 4ALF62EE7 DCDA2LF4AOFGGPM8 Backflow Preventer DCDA-2, 8 Inch Size, OS and Y, FXG, MTR CFM 4ALF SER, SS
€14,893.65 /unit

