35 psig
J
2"
ASME Section I (V) Steam
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
| Item | Relief Valve |
| Asme Section Code | I |
| Color | Yellow, Bronze |
| Connection Type | MNPT x FNPT |
| D1 | 2.38 |
| D2 | 2.88 |
| Dimensions | 4.06" x 14.25" x 3.5" |
| Disc Material | Brass |
| Finish | None |
| Flow Rate @ Set Pressure | 3319 lbs./hr. |
| For Media | Steam |
| H1 | 3.63 |
| Install Height | 14 1/5" |
| Length Of Connection 1 | 4.06" |
| Length Of Connection 2 | 3.31" |
| Material | Bronze |
| Max. Operating Pressure | 300 psi |
| Max. Service Temp. | 406°F |
| Nozzle Material | Brass |
| Orifice Size | 1.509 sq. in. |
| Outer Pipe Dia. Connection 1 | 2.38" |
| Outer Pipe Dia. Connection 2 | 2.88" |
| Oxygen Cleaned | No |
| Seal Material | Lead |
| Seat Material | Metal |
| Seat Type | Hard Seat |
| Series | 19 Series Safety Relief Valves |
| Set Pressure | 35 psig |
| Shape | Perpendicular |
| Size | 2" x 2 1/2" |
| Spring Material | Stainless Steel |
| Suitable For Cooling | No |
| Suitable For Heating | No |
| Suitable For Hot Tap Water | No |
| Suitable For Solar Heating | No |
| Surface Protection | None |
| Trim Material | Brass |
| Trim Type | Wetted Standard |
| V | 6.56 |
| With Test Reports | No |
| Working Length Connection 2 | 2.43" |