APOLLO VALVES 19LGGA110 Relief Valve, PFA | BP3FAB
Item: BP3FABModel: 19LGGA110
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Relief Valve
Asme Section Code I
Color Bronze
Connection Type MNPT x FNPT
D1 1.9
D2 1.9
Dimensions 3.38" x 11.01" x 2.37"
Disc Material Stainless Steel
Finish None
Flow Rate @ Set Pressure 3208 lbs./hr.
For Media Steam
H1 2.81
Install Height 11"
Length Of Connection 1 3.38"
Length Of Connection 2 2.38"
Material Bronze
Max. Operating Pressure 300 psi
Max. Service Temp. 406°F
Nozzle Material Stainless Steel
Orifice Size 0.589 sq. in.
Outer Pipe Dia. Connection 1 1.9"
Outer Pipe Dia. Connection 2 1.9"
Oxygen Cleaned No
Seal Material Lead
Seat Material Teflon
Seat Type Soft Seat
Series 19 Series Safety Relief Valves
Set Pressure 110 psig
Shape Perpendicular
Size 1 1/2"
Spring Material Stainless Steel
Suitable For Cooling No
Suitable For Heating No
Suitable For Hot Tap Water No
Suitable For Solar Heating No
Surface Protection None
Trim Material Stainless Steel
Trim Type Wetted Standard
V 4.72
With Test Reports No
Working Length Connection 2 1.84"