APOLLO VALVES 19LEEK200 Bronze Safety Relief Valve with Stainless Trim, Teflon Seat, 200 Psig, 1 Inch Size, MNPT x FNPT
Get it by Thursday, May 21
€1,080.68 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Relief Valve |
| Asme Section Code | VIII |
| Color | Bronze |
| Connection Type | MNPT x FNPT |
| D1 | 1.32 |
| D2 | 1.32 |
| Dimensions | 2.64" x 7.3" x 1.75" |
| Disc Material | Stainless Steel |
| Finish | None |
| Flow Rate @ Set Pressure | 818 SCFM |
| For Media | Air |
| H1 | 2 |
| Install Height | 7.1" |
| Length Of Connection 1 | 2.64" |
| Length Of Connection 2 | 1.69" |
| Material | Bronze |
| Max. Operating Pressure | 300 psi |
| Max. Service Temp. | 406°F |
| Nozzle Material | Stainless Steel |
| Orifice Size | 0.23 sq. in. |
| Outer Pipe Dia. Connection 1 | 1.32" |
| Outer Pipe Dia. Connection 2 | 1.32" |
| Oxygen Cleaned | No |
| Seal Material | Lead |
| Seat Material | Teflon |
| Seat Type | Soft Seat |
| Series | 19 Series Safety Relief Valves |
| Set Pressure | 200 psig |
| Shape | Perpendicular |
| Size | 1" |
| Spring Material | Stainless Steel |
| Suitable For Cooling | No |
| Suitable For Heating | No |
| Suitable For Hot Tap Water | No |
| Suitable For Solar Heating | No |
| Surface Protection | None |
| Trim Material | Stainless Steel |
| Trim Type | Wetted Standard |
| V | 2.66 |
| With Test Reports | No |
| Working Length Connection 2 | 1" |
| Z2 | 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.94 |
| Ship height (cm) | 5.33 |
| Ship length (cm) | 6.71 |
| Ship width (cm) | 3.35 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Seat Material | Disc Material | Size | Connection Type | Outlet Size | Spring Material | Material | Finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 19KHGK165 | Teflon | Brass | 1 1/2" x 2" | MNPT x FNPT | - | Stainless Steel | Bronze | None | €826.11 | |
| 19KDDA130 | Teflon | Brass | 3/4" | MNPT x FNPT | - | Stainless Steel | Bronze | None | €437.62 | |
| 19KEDL90 | Teflon | Brass | 3/4" x 1" | MNPT x FNPT | - | Stainless Steel | Bronze | None | €481.37 | |
| 19KEDL90Q | Teflon | Brass | 3/4" x 1" | MNPT x FNPT | - | Stainless Steel | Bronze | None | €525.96 | |
| 19KEDN10 | Teflon | Brass | 3/4" x 1" | MNPT x FNPT | - | Stainless Steel | Bronze | None | €481.37 | |
| 19KEDL95 | Teflon | Brass | 3/4" x 1" | MNPT x FNPT | - | Stainless Steel | Bronze | None | €481.37 | |
| 19KEDN7 | Teflon | Brass | 3/4" x 1" | MNPT x FNPT | - | Stainless Steel | Bronze | None | €501.04 |
Explore Products
- EAGLE UI-50-FS Type I Safety Can, 5 gal. Capacity, Steel, Hot Dipped Galvanized Finish, Red
- SQUARE D HJA36110 Circuit Breaker I-line Style Plug-in 110 Amp 600vac 3p 65kaic@480v
- WOODHEAD 1300120043 331020A01M370 Cordset, 10 Pole, Male Female, 37m, 16/10 Size, PVC
- HCL FASTENERS PWD-13-50-SC-PA66-BK
- OMRON F39PML13104 Saftey Light Curtain, Mirror Column, Aluminum Alloy, 2.87 Inch Depth, 310 mm Height
- APPROVED VENDOR M55730.240.0001 Hex Locknut, M24x3 Thread Size, Nylon Insert, 36 mm Hex Wd., Std Hex, Gr. A4
- DIXON FP20910 Type A Female Plug, Galvanized Steel, 10 Inch Size
- OSG 91100211 Ball End Mill, 2 Flutes, 2 mm Milling Dia., 3 mm Lg of Cut, 30 Deg. Helix Angle, WXS
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Packaging and Shipping Accessories
- Desk Mover and Dolly Accessories
- Oscillating Tool Accessories
- Motion Sensor Fixtures and Kits
- Metric Mounting Hardware
- PS DOORS Safemezz Horizontal Gates
- MEMPHIS GLOVE Luminator Leather Drivers High Visibility Work Gloves
- MEMPHIS GLOVE Ninja X Bipolymer Coated Gloves
- HONEYWELL Cut Resistant Gloves, High Performance Polyethylene
- ANVIL 212FP Series Seismic Bracing Clamps
- OSG 961 Series, Carbide Bur
- VERMONT GAGE Go/NoGo Standard Thread Plug Gages, 2 3/8-8 Un
- JUSTRITE Oil Only Sorbent Pads, Fine Fiber
- GROVE GEAR GRG Series, 832 Size, Ironman Worm Gear Reducers
- MILWAUKEE Dark Tinted Safety Glasses for Bright Light Use
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APOLLO VALVES 19LEEK200 Bronze Safety Relief Valve with Stainless Trim, Teflon Seat, 200 Psig, 1 Inch Size, MNPT x FNPT
€1,080.68 /unit
