125 psig
J
1 1/2"
ASME Section I (V) Steam
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
| Item | Relief Valve |
| Asme Section Code | I |
| Color | Yellow, Bronze |
| Connection Type | FNPT |
| D1 | 1.9 |
| D2 | 2.88 |
| Dimensions | 3.8" x 14" x 3.5" |
| Disc Material | Brass |
| Finish | None |
| Flow Rate @ Set Pressure | 9210 lbs./hr. |
| For Media | Steam |
| H1 | 3.63 |
| Install Height | 14" |
| Length Of Connection 1 | 3.8" |
| Length Of Connection 2 | 3.31" |
| Material | Bronze |
| Max. Operating Pressure | 300 psi |
| Max. Service Temp. | 406°F |
| Nozzle Material | Brass |
| Orifice Size | 1.509 sq. in. |
| Outer Pipe Dia. Connection 1 | 1.9" |
| Outer Pipe Dia. Connection 2 | 2.88" |
| Set Pressure | 125 psig |
| Shape | Perpendicular |
| Size | 1 1/2" x 2 1/2" |
| Trim Type | Wetted Standard |
| V | 6.56 |
| With Test Reports | No |
| Working Length Connection 1 | 3.13" |
| Working Length Connection 2 | 2.43" |