APOLLO VALVES 19KHGL30 ASME Sec VIII Steam Bronze Safety Relief Valve with Brass Trim, Teflon Seat, 30 psig, 1-1/2 Inch, x 2 Inch, MNPT x FNPT
30 psig
H
1 1/2"
ASME Section Viii (UV) Steam
Get it by Thursday, May 21
€817.47 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Relief Valve |
| Asme Section Code | VIII |
| Color | Yellow, Bronze |
| Connection Type | MNPT x FNPT |
| D1 | 1.9 |
| D2 | 2.38 |
| Dimensions | 3.63" x 11.96" x 2.75" |
| Disc Material | Brass |
| Finish | None |
| Flow Rate @ Set Pressure | 1865 lbs./hr. |
| For Media | Steam |
| H1 | 2.81 |
| Install Height | 12" |
| Length Of Connection 1 | 3.63" |
| Length Of Connection 2 | 2.71" |
| Material | Bronze |
| Max. Operating Pressure | 300 psi |
| Max. Service Temp. | 406°F |
| Nozzle Material | Brass |
| Orifice Size | 0.919 sq. in. |
| Outer Pipe Dia. Connection 1 | 1.9" |
| Outer Pipe Dia. Connection 2 | 2.38" |
| Oxygen Cleaned | No |
| Seal Material | Lead |
| Seat Material | Teflon |
| Seat Type | Soft Seat |
| Series | 19 Series Safety Relief Valves |
| Set Pressure | 30 psig |
| Shape | Perpendicular |
| Size | 1 1/2" x 2" |
| Spring Material | Stainless Steel |
| Suitable For Cooling | No |
| Suitable For Heating | No |
| Suitable For Hot Tap Water | No |
| Suitable For Solar Heating | No |
| Surface Protection | None |
| Trim Material | Brass |
| Trim Type | Wetted Standard |
| V | 5.41 |
| With Test Reports | No |
| Working Length Connection 2 | 1.92" |
| Z2 | 1.92 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 5.04 |
| Ship height (cm) | 8.89 |
| Ship length (cm) | 9.22 |
| Ship width (cm) | 6.05 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Seat Material | Disc Material | Size | Connection Type | Outlet Size | Spring Material | Material | Finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 19KHGK165 | Teflon | Brass | 1 1/2" x 2" | MNPT x FNPT | - | Stainless Steel | Bronze | None | €826.11 | |
| 19KDDA130 | Teflon | Brass | 3/4" | MNPT x FNPT | - | Stainless Steel | Bronze | None | €437.62 | |
| 19KEDL90 | Teflon | Brass | 3/4" x 1" | MNPT x FNPT | - | Stainless Steel | Bronze | None | €481.37 | |
| 19KEDL90Q | Teflon | Brass | 3/4" x 1" | MNPT x FNPT | - | Stainless Steel | Bronze | None | €525.96 | |
| 19KEDN10 | Teflon | Brass | 3/4" x 1" | MNPT x FNPT | - | Stainless Steel | Bronze | None | €481.37 | |
| 19KEDL95 | Teflon | Brass | 3/4" x 1" | MNPT x FNPT | - | Stainless Steel | Bronze | None | €481.37 | |
| 19KEDN7 | Teflon | Brass | 3/4" x 1" | MNPT x FNPT | - | Stainless Steel | Bronze | None | €501.04 |
Explore Products
- REGAL 008365AS88 Spiral Point Tap, 1/4-28 Size, H3 Limit, 2 Flutes, Bottom With TiALN Coating
- APPLETON ELECTRIC CFP175CAMT Led Floodlight, 175W
- AIRMASTER FAN 25360 H30V836-1 Exhaust Fan, Direct Drive, Prop Dia 30 Inch, 1 Hp, 3 Phase, 230/460 V
- OIL SAFE FF94600 Tote Dispensing Rack, Low Viscosity, 110V
- ANVIL 0338033954 2 X 1/2 Extra Heavy Bevel Both Ends Swage Nipple
- EATON NC1250T08 Plug, Group C Rating, N Breaker Frame
- BALDOR / DODGE 30S20LR TIGEAR-2 Worm Gear Speed Reducer
- KLEIN TOOLS 65820 65820-4 Hand Ratchet, 1/2 Inch Drive, 10-1/2 Inch Length
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Helical Thread Insert Tools
- Electric Sanders
- Inverter Accessories
- Jib Cranes
- Submersible Pump Cable
- DESTACO 460/480 Series Squeeze Action Plier Clamps
- PLAST-O-MATIC TEBVC Series Heavy Duty ON/OFF Actuator Ball Valves
- MEMPHIS GLOVE Ninja BNF Work Gloves, 18 Gauge, Palm and Fingertips Coated
- CHICAGO PNEUMATIC CP7763/CP7773 Series Impact Wrenches
- GLOBE SCIENTIFIC Label/Dot Combo Rolls, Cryo, Direct Thermal, 33 x 13 mm and 9.5 mm Dots
- HOFFMAN Louver Plate Kits, Gray
- SPEARS VALVES PVC True Union 2000 Industrial Vented/Bleach Ball Valves, Flanged Ends, FKM
- KERN AND SOHN CDS Series Counting Scales
- HEAT WAGON Fan Guards
- JOMAR VALVE Brass Utility Gas Ball Valves, Full Port, Service Bypass, 175 PSIG
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APOLLO VALVES 19KHGL30 ASME Sec VIII Steam Bronze Safety Relief Valve with Brass Trim, Teflon Seat, 30 psig, 1-1/2 Inch, x 2 Inch, MNPT x FNPT
€817.47 /unit
