APOLLO VALVES 19KHGK40 ASME Sec VIII Air Bronze Safety Relief Valve with Brass Trim, Teflon Seat, 40 psig, 1-1/2 Inch, x 2 Inch, MNPT x FNPT
40 psig
H
1 1/2"
ASME Section Viii (UV) Air/Gas
Get it by Thursday, May 21
€817.47 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Relief Valve |
| Asme Section Code | VIII |
| Color | Yellow, Bronze |
| Connection Type | MNPT x FNPT |
| D1 | 1.9 |
| D2 | 2.38 |
| Dimensions | 3.63" x 11.96" x 2.75" |
| Disc Material | Brass |
| Finish | None |
| Flow Rate @ Set Pressure | 817 SCFM |
| For Media | Air |
| H1 | 2.81 |
| Install Height | 12" |
| Length Of Connection 1 | 3.63" |
| Length Of Connection 2 | 2.71" |
| Material | Bronze |
| Max. Operating Pressure | 300 psi |
| Max. Service Temp. | 406°F |
| Nozzle Material | Brass |
| Orifice Size | 0.919 sq. in. |
| Outer Pipe Dia. Connection 1 | 1.9" |
| Outer Pipe Dia. Connection 2 | 2.38" |
| Oxygen Cleaned | No |
| Seal Material | Lead |
| Seat Material | Teflon |
| Seat Type | Soft Seat |
| Series | 19 Series Safety Relief Valves |
| Set Pressure | 40 psig |
| Shape | Perpendicular |
| Size | 1 1/2" x 2" |
| Spring Material | Stainless Steel |
| Suitable For Cooling | No |
| Suitable For Heating | No |
| Suitable For Hot Tap Water | No |
| Suitable For Solar Heating | No |
| Surface Protection | None |
| Trim Material | Brass |
| Trim Type | Wetted Standard |
| V | 5.41 |
| With Test Reports | No |
| Working Length Connection 2 | 1.92" |
| Z2 | 1.92 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 5.04 |
| Ship height (cm) | 8.89 |
| Ship length (cm) | 9.22 |
| Ship width (cm) | 6.05 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Seat Material | Disc Material | Size | Connection Type | Outlet Size | Spring Material | Material | Finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 19KHGK165 | Teflon | Brass | 1 1/2" x 2" | MNPT x FNPT | - | Stainless Steel | Bronze | None | €826.11 | |
| 19KDDA130 | Teflon | Brass | 3/4" | MNPT x FNPT | - | Stainless Steel | Bronze | None | €437.62 | |
| 19KEDL90 | Teflon | Brass | 3/4" x 1" | MNPT x FNPT | - | Stainless Steel | Bronze | None | €481.37 | |
| 19KEDL90Q | Teflon | Brass | 3/4" x 1" | MNPT x FNPT | - | Stainless Steel | Bronze | None | €525.96 | |
| 19KEDN10 | Teflon | Brass | 3/4" x 1" | MNPT x FNPT | - | Stainless Steel | Bronze | None | €481.37 | |
| 19KEDL95 | Teflon | Brass | 3/4" x 1" | MNPT x FNPT | - | Stainless Steel | Bronze | None | €481.37 | |
| 19KEDN7 | Teflon | Brass | 3/4" x 1" | MNPT x FNPT | - | Stainless Steel | Bronze | None | €501.04 |
Explore Products
- CLIMAX METAL PRODUCTS C-015-BO Shaft Collar Set Screw 5/32 Inch
- ONSRUD 60-249 Rout End Mill Up Low Helix 1/2 1 1/8
- RIDGID 46800R Screws
- BALDOR / DODGE 35A12L18 TIGEAR-2 Right Angle Reducer
- SPEC C12250851000M Compression Spring, 31.1 lbs/In Stiffness Rate, 14.4 lbs Load Capacity, Carbon Steel
- VERMONT GAGE 911416450 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 0.1645 Inch Size
- MASTERDRIVES 12/8V4450W DI OFFSET Ductile Iron Quick Disconnect Sheave
- LASCO 437582 Reducer Bushing 8 x 4 Inch Slip x Spigot
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Drain Cleaning Accessories
- Tool Holders And Replacement Cases
- Cleanroom Products
- Electric Strike Accessories
- Transformer Accessories
- OIL SAFE Mobile Suction Hose Drain Carts
- HELICOIL Straight Flute Plug Taps, 4H5H, Metric Coarse
- ASHCROFT 1188 Low Pressure Bellow Gauges, Brass
- ANVIL AS888 Series Four Hole Splice Plates
- BRADLEY Drench Showers
- KOHLER Outlets
- TEXAS PNEUMATIC TOOLS Dual Lock Thor Couplings
- MUELLER STEAM 781SS-N Y Strainers
- BALDWIN ESTATE Adirondack Handlesets With Rustic Knobs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APOLLO VALVES 19KHGK40 ASME Sec VIII Air Bronze Safety Relief Valve with Brass Trim, Teflon Seat, 40 psig, 1-1/2 Inch, x 2 Inch, MNPT x FNPT
€817.47 /unit
