APOLLO VALVES 19KGGA75 ASME Sec I Steam Bronze Safety Relief Valve with Brass Trim, Teflon Seat, 75 psig, 1-1/2 Inch Size, MNPT x FNPT
75 psig
G
1 1/2"
ASME Section I (V) Steam
Get it by Thursday, May 21
€746.54 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Relief Valve |
| Asme Section Code | I |
| Color | Yellow, Bronze |
| Connection Type | MNPT x FNPT |
| D1 | 1.9 |
| D2 | 1.9 |
| Dimensions | 3.38" x 11.01" x 2.37" |
| Finish | None |
| Flow Rate @ Set Pressure | 2304 lbs./hr. |
| For Media | Steam |
| H1 | 2.81 |
| Install Height | 11" |
| Length Of Connection 1 | 3.38" |
| Length Of Connection 2 | 2.38" |
| Material | Bronze |
| Max. Operating Pressure | 300 psi |
| Max. Service Temp. | 406°F |
| Nozzle Material | Brass |
| Orifice Size | 0.589 sq. in. |
| Outer Pipe Dia. Connection 1 | 1.9" |
| Outer Pipe Dia. Connection 2 | 1.9" |
| Oxygen Cleaned | No |
| Seal Material | Lead |
| Seat Material | Teflon |
| Seat Type | Soft Seat |
| Series | 19 Series Safety Relief Valves |
| Set Pressure | 75 psig |
| Shape | Perpendicular |
| Size | 1 1/2" |
| Spring Material | Stainless Steel |
| Suitable For Cooling | No |
| Suitable For Heating | No |
| Suitable For Hot Tap Water | No |
| Suitable For Solar Heating | No |
| Surface Protection | None |
| Trim Material | Brass |
| Trim Type | Wetted Standard |
| V | 4.72 |
| With Test Reports | No |
| Working Length Connection 2 | 1.84" |
| Z2 | 1.84 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.14 |
| Ship height (cm) | 8.89 |
| Ship length (cm) | 8.59 |
| Ship width (cm) | 4.83 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Seat Material | Disc Material | Size | Connection Type | Outlet Size | Spring Material | Material | Finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 19KHGK165 | Teflon | Brass | 1 1/2" x 2" | MNPT x FNPT | - | Stainless Steel | Bronze | None | €826.11 | |
| 19KDDA130 | Teflon | Brass | 3/4" | MNPT x FNPT | - | Stainless Steel | Bronze | None | €437.62 | |
| 19KEDL90 | Teflon | Brass | 3/4" x 1" | MNPT x FNPT | - | Stainless Steel | Bronze | None | €481.37 | |
| 19KEDL90Q | Teflon | Brass | 3/4" x 1" | MNPT x FNPT | - | Stainless Steel | Bronze | None | €525.96 | |
| 19KEDN10 | Teflon | Brass | 3/4" x 1" | MNPT x FNPT | - | Stainless Steel | Bronze | None | €481.37 | |
| 19KEDL95 | Teflon | Brass | 3/4" x 1" | MNPT x FNPT | - | Stainless Steel | Bronze | None | €481.37 | |
| 19KEDN7 | Teflon | Brass | 3/4" x 1" | MNPT x FNPT | - | Stainless Steel | Bronze | None | €501.04 |
Explore Products
- DAYTON 7AV05 Blower With Drive Package 10 5/8 Diameter 208-230/460v
- OSG VGM6-0078 Carbide End Mill, 6 Flutes, 1/2 Inch Milling Dia., 1 1/4 Inch Length Of Cut
- MAIN FILTER INC. MF0606521 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 9.21 Inch Height
- ABBOTT WORKHOLDING PRODUCTS HOW27M88P1 Lathe Jaw, Aluminum
- EATON E34EX722GK Pushbutton, 30.5 mm, Cam 1, Non-Illuminated, 2-Position, Green Actuator, 1No-1Nc
- GOODYEAR ENGINEERED PRODUCTS PB-SFM-0606 Hose Fitting Jic 3/8 Inch Hose Id
- ROBERTSHAW IMV-716 Water Valve, S-86, 7/16 Inch Size 24 UNS
- MAIN FILTER INC. MF0414556 XH01286 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 10 Micron, Viton Seal, 4.44 Inch Height
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Hydraulic Bulk Hoses
- Electrodes and Probes
- Hand Impact Drivers
- Toilet Brushes and Holders
- Utility Brushes
- REVCOR Propeller, 24 inch
- DESTACO 247, 267 Series Vertical Hold Down Clamps
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND M2 Gas Springs
- LEATHERHEAD TOOLS S.E.T. Ultra Force Breacher Bars
- BANJO FITTINGS Centrifugal Pump Head
- WILTON TOOLS Magnetic Jaw Cap, Prism Face w/Vertical and Horizontal Grooves
- RENEWABLE LUBRICANTS Bio SynXtra SHP
- APOLLO VALVES 77 Series Ball Valves
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Patch Cords, NEXTSPEED, Cat 6, Slim
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APOLLO VALVES 19KGGA75 ASME Sec I Steam Bronze Safety Relief Valve with Brass Trim, Teflon Seat, 75 psig, 1-1/2 Inch Size, MNPT x FNPT
€746.54 /unit
