50 psig
G
1 1/2"
ASME Section I (V) Steam
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
| Item | Relief Valve |
| Asme Section Code | I |
| Color | Yellow, Bronze |
| Connection Type | MNPT x FNPT |
| D1 | 1.9 |
| D2 | 1.9 |
| Dimensions | 3.38" x 11.01" x 2.37" |
| Disc Material | Brass |
| Finish | None |
| Flow Rate @ Set Pressure | 1672 lbs./hr. |
| For Media | Steam |
| H1 | 2.81 |
| Install Height | 11" |
| Length Of Connection 1 | 3.38" |
| Length Of Connection 2 | 2.38" |
| Material | Bronze |
| Max. Operating Pressure | 300 psi |
| Max. Service Temp. | 406°F |
| Nozzle Material | Brass |
| Orifice Size | 0.589 sq. in. |
| Outer Pipe Dia. Connection 1 | 1.9" |
| Outer Pipe Dia. Connection 2 | 1.9" |
| Set Pressure | 50 psig |
| Shape | Perpendicular |
| Size | 1 1/2" |
| Trim Type | Wetted Standard |
| V | 4.72 |
| With Test Reports | No |
| Working Length Connection 2 | 1.84" |