APOLLO VALVES 19KGGA250 Relief Valve, PFA | BP3LHX
Item: BP3LHXModel: 19KGGA250
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Relief Valve
Asme Section Code I
Color Yellow, Bronze
Connection Type MNPT x FNPT
D1 1.9
D2 1.9
Dimensions 3.38" x 11.01" x 2.37"
Disc Material Brass
Finish None
Flow Rate @ Set Pressure 6822 lbs./hr.
For Media Steam
H1 2.81
Install Height 11"
Length Of Connection 1 3.38"
Length Of Connection 2 2.38"
Material Bronze
Max. Operating Pressure 300 psi
Max. Service Temp. 406°F
Nozzle Material Brass
Orifice Size 0.589 sq. in.
Outer Pipe Dia. Connection 1 1.9"
Outer Pipe Dia. Connection 2 1.9"
Series 19 Series Safety Relief Valves
Set Pressure 250 psig
Shape Perpendicular
Size 1 1/2"
Trim Type Wetted Standard
V 4.72
With Test Reports No
Working Length Connection 2 1.84"