96 psig
G
1 1/4"
ASME Section Viii (UV) Air/Gas
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
| Item | Relief Valve |
| Asme Section Code | VIII |
| Color | Yellow, Bronze |
| Connection Type | MNPT x FNPT |
| D1 | 1.66 |
| D2 | 1.9 |
| Dimensions | 3.38" x 11.01" x 2.37" |
| Disc Material | Brass |
| Finish | None |
| Flow Rate @ Set Pressure | 1072.8 SCFM |
| For Media | Air |
| H1 | 2.81 |
| Install Height | 11" |
| Length Of Connection 1 | 3.38" |
| Length Of Connection 2 | 2.38" |
| Material | Bronze |
| Max. Operating Pressure | 300 psi |
| Max. Service Temp. | 406°F |
| Nozzle Material | Brass |
| Orifice Size | 0.589 sq. in. |
| Outer Pipe Dia. Connection 1 | 1.66" |
| Outer Pipe Dia. Connection 2 | 1.9" |
| Oxygen Cleaned | No |
| Seal Material | Lead |
| Seat Material | Teflon |
| Seat Type | Soft Seat |
| Series | 19 Series Safety Relief Valves |
| Set Pressure | 96 psig |
| Shape | Perpendicular |
| Size | 1 1/4" x 1 1/2" |
| Spring Material | Stainless Steel |
| Suitable For Cooling | No |
| Suitable For Heating | No |
| Suitable For Hot Tap Water | No |
| Suitable For Solar Heating | No |
| Surface Protection | None |
| Trim Material | Brass |
| Trim Type | Wetted Standard |
| V | 4.72 |
| With Test Reports | No |
| Working Length Connection 2 | 1.84" |