APOLLO VALVES 13211P10 RVS1334P10 Relief Valve, 3/4 Inch Size, 10 Psi
Get it by Friday, May 22
€174.64 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Relief Valve |
| Asme Section Code | IV |
| Body Material | Bronze |
| Dimensions | 2.06" x 3.87" x 1.53" |
| Finish | Polished Chrome Finish |
| Flow Rate @ Set Pressure | 383 lbs./hr. |
| For Media | Low Pressure Steam |
| Inlet Size | 3/4" |
| Install Height | 3.27" |
| Max. Service Temp. | 250°F |
| Outlet Size | 3/4" |
| Seat Material | Modified TFE |
| Seat Type | Soft Seat |
| Series | 13 Series |
| Set Pressure | 10 psig |
| Spring Material | Stainless Steel |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- WEG APP30S-198 14399087 Legend Plate
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES 23 X 4522
- APPLETON ELECTRIC IMLLEDR44G5BU5 Lighting Fixture, Lumen 4000
- LEGRIS 3175 10 17 Nickel Plated Brass, BSPT x Push-to-Connect, 10 mm Tube OD, 16 1/2 mm Overall Length
- GREENLEE 0153-31C Phillips Tip Screwdriver, 6-3/4 Inch Overall Length, 3 Inch Shank Length, #1 Tip Size
- MAIN FILTER INC. MF0871992 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 7.83 Inch Height
- LINN GEAR 140F30 Sprocket, 140 Chain, 16.742 Inch Pitch Diameter, 3.620 Inch Length Through Bore
- GEARWRENCH 84751 Bolt Extractor, 1/4 Inch Drive, 1/4 Inch Socket Size, 7 Point, Black Oxide
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Hammer Drive Pin Anchors
- Panel Indicator Lights
- Platform Stepladders
- Emergency Exit Door Alarms And Accessories
- Gladhands
- DESTACO 640 Series Straight Line Action Clamps
- ANVIL Single Run Packs, Black
- KRYTOX 240AB Series Aerospace Grade Fluorinated Grease
- LUMAPRO U Bend Light Bulbs
- ANVIL C100 Series Cable Spools
- COOPER B-LINE B361 Series Two Hole Corner Angles
- SPEARS VALVES CPVC Electro Actuated True Union 2000 Standard Ball Valves, Flanged, FKM
- EATON External 3-Position Handles
- STEARNS BRAKES Shoulder Screws
- HUMBOLDT Base, Consolidation Cells
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APOLLO VALVES 13211P10 RVS1334P10 Relief Valve, 3/4 Inch Size, 10 Psi
€174.64 /unit

