APOLLO VALVES 10075078 90 Deg. Elbow PxP 1 1/4 Inch Size
Get it by Thursday, May 21
€36.99 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Elbow |
| Bend Angle | 90° |
| Bend Radius | 1.65" |
| Capped | No |
| Color | Copper |
| Connection Type | Press |
| Contour Code | V |
| D1 | 1.38 |
| D2 | 1.38 |
| Dimensions | 3.83" x 3.83" x 1 3/4" |
| Eccentric | No |
| Grade | Cu-Dhp |
| Housing Construction | 1-Part |
| Length | 97.28 mm |
| Length Of Connection 1 | 2.68" |
| Length Of Connection 2 | 2.68" |
| Material | Copper |
| Max. Medium Temp. | 250°F |
| Max. Operating Pressure | 300 psi |
| Medium Temp. (continuous) | 32°F to 250°F |
| Min. Medium Temp. | 32°F |
| Outer Pipe Dia. Connection 1 | 1.38" |
| Outer Pipe Dia. Connection 2 | 1.38" |
| Product Datasheet | apollo-valves-10057500.pdf |
| Reducing | No |
| Seal Material | EPDM |
| Series | APOLLOPRESS Series |
| Shape | 90° Elbow |
| Size | 1 1/4" |
| System Specific | No |
| Wall Thickness, Connection 1 | 1.63 mm |
| Wall Thickness, Connection 2 | 1.63 mm |
| With Buffer Stud | Yes |
| With Connection Indicator | No |
| With De-aerator | No |
| With Drain Valve | No |
| With Sealing Rings/gaskets | No |
| With Thermal Insulation | No |
| Working Length Connection 1 | 1.65" |
| Working Length Connection 2 | 1.65" |
| Z1 | 1.65 |
| Z2 | 1.65 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.2 |
| Ship height (cm) | 4.45 |
| Ship length (cm) | 9.73 |
| Ship width (cm) | 9.73 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Material | Color | Size | Shape | Bend Angle | Finish | Connection Type | Max. Operating Pressure | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SJ711010P | - | - | - | - | - | - | - | - | €3,152.95 | RFQ
|
| SJ711010G | - | - | - | - | - | - | - | - | €3,941.78 | RFQ
|
| SJ7110125G | - | - | - | - | - | - | - | - | €203.01 | RFQ
|
| SJ7110125P | - | - | - | - | - | - | - | - | €47.53 | RFQ
|
| SJ711012P | - | - | - | - | - | - | - | - | €3,467.85 | RFQ
|
| SJ711012G | - | - | - | - | - | - | - | - | €4,335.80 | RFQ
|
| SJ711014P | - | - | - | - | - | - | - | - | €3,646.86 | RFQ
|
Explore Products
- APPROVED VENDOR 37R150DPSO Dowel Pin, Std Dowel, 1 1/2 In Lg., 3/8 In Pin Dia., Rockwell C50, Alloy Steel, Pln
- GEARENCH ZT5:3.780
- EATON 10250ED555-9 Soft Start-Circuit Breaker, 200A, Nema 1
- APPROVED VENDOR U01000.062.0900 Hex Head Cap Screw, 5/8 In - 11 Thread Size, Steel, 9 In Lg., 25/64 In Head Ht., Gr. 5, Coarse
- GRAINGER 22857_36_0 Round Tube, Aluminum, 0.75 Inch ID, 1 Inch OD, 36 Inch Overall Length
- GEARENCH SCTY2036-3
- EATON DH264UGKNLPR Heavy Duty Safety Switch, Single-Throw, 200A, 600V, 2-Pole, Unfused, Posi-Lok Reverse Pin
- REGAL 055474AM End Mill, Double End, M3 Inch Dia., 3-1/16 Inch Length, 2 Flutes, Bright
Popular Search Queries
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Hammers
- Cup Brushes
- Damage Indicator Labels
- Temporary Environmental Containment Unit Accessories
- Dock And Mezzanine Gates
- OIL SAFE Tritan Sight Glass Conversion Kits
- CONDOR Electrical Gloves Protector, White, Cinch Cuff
- DEWALT Auger Safety Glasses
- LOC-LINE T Fittings
- LUMAPRO Wall Packs
- EDWARDS SIGNALING Door Openers
- FUJI ELECTRIC Communication Cards
- EIJKELKAMP Augers
- SQUARE D PowerPact LDL Series Molded Case Circuit Breakers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APOLLO VALVES 10075078 90 Deg. Elbow PxP 1 1/4 Inch Size
€36.99 /unit

