AEGIS SGR-80-UKIT Motor Grounding Ring, One Piece, 80 mm Shaft Dia | CN8CYT 800XL4
AEGIS SGR-80-UKIT Motor Grounding Ring, One Piece, 80 mm Shaft Dia
Item: CN8CYTModel: SGR-80-UKITCross Ref: 800XL4
Ships within 2 days via
5.00% off
For Motor Frame Type IEC
Frame 315L315L (4, 6, Or 8-POLE), 315M, 315S
Includes (1) 3 mm Allen Wrench, (1) 5/64" Allen Wrench, (4) 5-40 X 3/8" Flat Head Screws, (4) M4 Flat Washers, (4) M4 Split Lock Washers, (4) M4 X 10 mm Socket Head Cap Screws, (4) Universal Mounting Brackets In Each Of 4 Styles, Aegis Shaft Grounding Ring
Material Aluminum
Mounting Hardware Included Yes
Ring Construction One Piece
Ring Dia. 114.891 mm
Shaft Dia. 80 mm