AEGIS SGR-38-UKIT-2A4 Motor Grounding Ring, Split, 38 mm Shaft Dia | CN8CYV 800XK1
AEGIS SGR-38-UKIT-2A4 Motor Grounding Ring, Split, 38 mm Shaft Dia
Item: CN8CYVModel: SGR-38-UKIT-2A4Cross Ref: 800XK1
7 In Stock
Ring Construction
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Ring
Compatible Motor Frame 132M, 132S
Features Designed To Help Extend Motor Life By Safely Diverting Harmful VFD
For Motor Frame Type IEC
For Nominal Shaft Diameter 38 mm
Frame 132M, 132S
Includes (1) 3 mm Allen Wrench, (1) 5/64" Allen Wrench, (4) 5-40 X 3/8" Flat Head Screws, (4) M4 Flat Washers, (4) M4 Split Lock Washers, (4) M4 X 10 mm Socket Head Cap Screws, (4) Universal Mounting Brackets In Each Of 4 Styles, Aegis Shaft Grounding Ring
Includes Mounting Hardware Yes
Material Aluminum
Mounting Hardware Included Yes
Ring Construction Split
Ring Dia. 72.891 mm
Ring Outside Dia. 72.890625 mm
Shaft Dia. 38 mm