ACROVYN BG10CAP102N End Cap, Desert Sand, 2 x 10 x 5/64 Inch Size
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | End Cap |
| Color | Desert Sand |
| Finish | Shadowgrain |
| For Industry | Aviation And Transportation, Healthcare, Hospitality, Office, Retail, Senior Living |
| For Location | Chair Rails, Conference Rooms, Office, Reception Areas |
| Height | 10" |
| Length | 2" |
| Material | PETG |
| Overall Depth | 2 7/16" |
| Overall Height | 4" |
| Overall Length | 2" |
| Resistance Properties | Antifungal, Bacteria Resistant, Corrosion Resistant, Fire Resistant, Impact Resistant |
| Series | BG-10 Series |
| Thickness | 1/4" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.35 |
| Country of Origin | USA |
Product Variants
| Product | Model | Color | Overall Height | Finish | Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
HRB20CAPL410N | Brushed Silver | 5 5/8" | Smooth | PETG | - | RFQ
|
![]() |
HRB20CAPL314N | Ozark | 5 5/8" | Textured | PETG | - | RFQ
|
![]() |
HRB20CAPL108N | Black | 5 5/8" | Textured | PETG | €36.51 | |
![]() |
HRB20CAPL920N | Almond | 5 5/8" | Textured | PETG | €36.51 | |
![]() |
BG10CAP949N | White | 4" | Shadowgrain | - | €9.57 | |
![]() |
SCR80MCAP949N | White | 8" | Shadowgrain | - | €15.34 | |
![]() |
BG30CAP949N | White | 2 3/4" | Shadowgrain | PETG | €7.46 |
Explore Products
- WALTER TOOLS SCMT09T304-FM6 WSM30S 7054145 Square Turning Insert, 3/8 Inch Inscribed Circle, Neutral, 1/64 Inch Corner Radius
- OSG 1400118008 Thread Forming Tap, #10-24 Thread Size, 1/2 Inch Thread Lg, TiCN, H5, Bottoming
- GRAINGER 4381016180 Concentric Reducer Coupling, 1 Inch X 3 Inch Pipe
- MAUDLIN PRODUCTS 10200 Key Stock, Rectangle Keystock, Steel, 5/16 Inx7/16 In Size, 12 In Lg., Zn Plated
- PACKARD 14CUC32BA Magnetic Motor Starter, Non Reversing, 3 Poles, Nema Size 0, 18 A
- HARTING 09140173001 Industrial Rectangular Connector Insert, Crimp, Male, 10 A Current Rating
- GRACO FNS410 Airless Spray Gun Tip Tip Size 0.010 Inch
- LS ELECTRIC APCS-BN03QS-AD Brake Cable, Mating Connectors, 9.8 ft. Cable Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Taps
- Fishing Tapes And Sticks
- Motion Control Couplings
- Coffee Decanters Airpots and Urns
- Cross-Over Ladders
- HELICOIL Straight Flute Plug Taps, UNF, 2B
- CONDOR Smooth PU Coated Knit Gnereal Purpose Chemical Resistant Gloves
- JOHN GUEST Tube to Hose Elbows, Acetal Gray
- REESE Chrome Hitch Balls
- PARKER Tee, Stainless Steel
- INNOVATIVE COMPONENTS Snap Lock Four Knob
- TMI Swinging Doors
- WATTS OneFlowPlus Series Filter Cartridges
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ACROVYN BG10CAP102N End Cap, Desert Sand, 2 x 10 x 5/64 Inch Size







