ACROVYN HRB20CAPL410N Left Hand End Cap, Impact Resistant, Silver
Get it by Wednesday, Apr 8
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | End Cap |
| Color | Brushed Silver |
| Finish | Smooth |
| For Industry | Education, Healthcare, Hospitality, Office, Retail, Senior Living |
| Grip Diameter | 1 1/2" |
| Grip Shape | Oval |
| Ligature Resistance | Not Ligature Resistant |
| Material | PETG |
| Overall Height | 5 5/8" |
| Overall Length | 3" |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant, Impact Resistant |
| Series | HRB-20 Series |
| Type | Impact Resistant |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.25 |
| Country of Origin | USA |
Product Variants
| Product | Model | Color | Overall Height | Finish | Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
HRB20CAPL314N | Ozark | 5 5/8" | Textured | PETG | - | RFQ
|
![]() |
HRB20CAPL108N | Black | 5 5/8" | Textured | PETG | €36.51 | |
![]() |
HRB20CAPL920N | Almond | 5 5/8" | Textured | PETG | €36.51 | |
![]() |
BG10CAP949N | White | 4" | Shadowgrain | - | €9.57 | |
![]() |
SCR80MCAP949N | White | 8" | Shadowgrain | - | €15.34 | |
![]() |
BG30CAP949N | White | 2 3/4" | Shadowgrain | PETG | €7.46 | |
![]() |
SCR50MCAP949N | White | 5" | Shadowgrain | PETG | €8.09 |
Explore Products
- EATON HMX07551NAP3 Adjustable Frequency Drive, 75A, 25HP, Fused, IntelliPass NEMA Type 3R, FS7, 208V
- DUTTON-LAINSON 6285 24350 Rope Clamp Kit
- BROWNING 767904 VF4S-316 Ball Bearing, 4-1/4 in OAL/Dia, 1 in Bore Dia, Gray Painted, Steel, Setscrew, Medium Duty Non-Expansion Round/Straight Bore
- ANSELL 28-350 Cut Resistant Gloves Orange/Gold M PR
- SMC VALVES NCMR075-0050T Round Body Cylinder, .75 Inch Size, Single Acting
- GRAINGER 46U049 V-Belt, Cogged
- WIKA 4277750-0001 Contractor Pressure Gauge, 1/4 Inch Lower Mount, 0-15 PSI Pressure Range
- FABORY M01220.160.0075 Hex Head Cap Screw, M16x2 Thread Size, Steel, 75mm Lg., 10mm Head Ht., Class 8.8, Yellow Zn Plated
Explore More
- KEYSHAFT
- Compartmented Drawers
- Torque Multipliers
- Confined Space Entry Systems and Carts
- Tapered Roller Bearing Cups
- Respiratory Cleaning Kits and Wipes
- STARRETT Semi Flexible Steel Rules, Inch Graduations
- DICKSON 4 Inch Temperature Chart Recorders
- ANVIL AS3138 Series Parallel Pipe Clamps
- 3M Very Fine, Abrasive Roll
- QORPAK Polystyrene Jar
- SPEARS VALVES PVC Schedule 80 Industrial Pipes, Plain End
- ATP Tubings
- 80/20 15 Series 1530-UL Six Open T-Slotted Profile Extrusions
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
ACROVYN HRB20CAPL410N Left Hand End Cap, Impact Resistant, Silver







