ZURN Q6PC100X Pex Tubing White 1-1/4in 100ft 100psi | AA2ATA 10A642
ZURN Q6PC100X Pex Tubing White 1-1/4in 100ft 100psi
Item: AA2ATAModel: Q6PC100XCross Ref: 10A642
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item PEX Tubing
Application Water
Bend Radius 8 1/4"
Clarity Opaque
Color White
Features Multi Purpose Fire Sprinkler, Non Barrier
Fitting Compatibility Crimp
Flexibility Semi Flexible
Food And Beverage Compatibility Potable Water
For Fluid Type Water
For Potable Water Use Yes
Form Coil
Inside Diameter 1 1/16"
Jacket Color No Jacket
Jacket Material No Jacket
Length 100 ft.
Material PEX
Max. Pressure 100 psi
Maximum Operating Pressure 160 psi @ 73°F
Maximum Operating Temperature 200°F
Min. Bend Radius 8 1/4"
Minimum Operating Temperature 33°F
Outside Dia. 0.375" to 1"
Outside Diameter 1 3/8"
Overall Length 100 ft.
Pex Copper Tube Size 1 1/4"
Pex Size 1 1/4"
Pex Type B
Reinforcement Not Reinforced
Stripe Color No Stripe
Temp. Range +33°F to +180°F
Type 20" x 31"
Vacuum Rated Not Rated For Vacuum
Wall Thickness 0.153"