WINSMITH E24MDSM51200B7 Gear Reducer, 56C Input Flange, Hollow Bore
Get it by Monday, Apr 13
€2,282.74 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Footless Hollow Shaft Output |
| Bore Size | 1 1/4" |
| Center Distance | 2 3/8" |
| Centre Distance | 2 3/8" |
| Input Style | C Flange With Quill Motor Adapter |
| Motor Frame Size | 56C |
| Reduction Stages | Single |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Symmetric Shaft |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 47 |
| Ship height (cm) | 19.69 |
| Ship length (cm) | 27.94 |
| Ship width (cm) | 27.94 |
| HS code | 8483404010 |
Product Variants
| Model | series | gear ratio | rotation | max. input hp | motor frame size | output type | gear type | mounting type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E24MWNS 100:1 56C | SE Encore Series | 1001 | CW/CCW | 1/4 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 80:1 56C | SE Encore Series | 801 | CW/CCW | 3/10 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 60:1 56C | SE Encore Series | 601 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 50:1 56C | SE Encore Series | 501 | CW/CCW | 3/4 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 40:1 56C | SE Encore Series | 401 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 30:1 56C | SE Encore Series | 301 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 20:1 56C/140TC | SE Encore Series | 201 | CW/CCW | 2 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 |
Explore Products
- FENNER DRIVES B122104 Keyless Bushing Diameter 1.25 Inch 7 Bolt
- PROTO J15055 Impact Socket 1-1/2 Inch Drive 3-7/16 Inch 6 Pt
- MECHANIX MG-03-012 Mechanics Glove, Size 2XL, Full Finger, Synthetic Leather
- ARCH CUTTING TOOLS S04G STFCL1.2 Boring Bar
- JESSUP MANUFACTURING 7520-3- RW-20
- BOSTON GEAR 074102-078-00000
- KIMBLE CHASE 20028W-50 Graduated Cylinder, 50 mL Capacity, 1 mL Subdivisions
Explore More
- KEYSHAFT
- Fan and Limit Controls
- Pneumatic Grippers
- Programmable Controllers
- Porting Tools Counterbores
- Bronze Blanks, Flats, Bars, Plates and Sheet Stock
- PYRAMEX Half Frame Safety Glasses
- CONDOR Back Supports With Stay, Elastic, Detachable Knit Elastic
- CONDOR Cowhide Leather Premium Gloves, Brown
- CONDOR Premium Shirred Leather Gloves
- YELLOW JACKET PLUS II Hoses With Compact Ball Valve End, Pack of 3
- KERN AND SOHN OZB-AO Series Achromatic Objective Lenses
- ARLINGTON INDUSTRIES Connectors, Non-Metallic, 0 To 90 Degree
- APOLLO VALVES 10 Series Safety Relief Valves
- WATTS LF174A Series Lead Free Boiler Pressure Relief Valves
- LEVITON Hospital Grade Standard Duplex Receptacles, Smooth Face, Illuminated Blade Slot, Back and Side Wire
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WINSMITH E24MDSM51200B7 Gear Reducer, 56C Input Flange, Hollow Bore
€2,282.74 /unit

