WINSMITH E24MDSM51160GC Gear Reducer, 56C Input Flange, Hollow Bore
Get it by Thursday, Apr 9
€2,282.74 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Footless Hollow Shaft Output |
| Bore Size | 1" |
| Center Distance | 2 3/8" |
| Centre Distance | 2 3/8" |
| Input Style | C Flange With Quill Motor Adapter |
| Motor Frame Size | 56C |
| Reduction Stages | Single |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Symmetric Shaft |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 51 |
| Ship height (cm) | 19.69 |
| Ship length (cm) | 27.94 |
| Ship width (cm) | 27.94 |
| HS code | 8483404010 |
Product Variants
| Model | series | gear ratio | rotation | max. input hp | motor frame size | output type | gear type | mounting type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E24MWNS 100:1 56C | SE Encore Series | 1001 | CW/CCW | 1/4 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 80:1 56C | SE Encore Series | 801 | CW/CCW | 3/10 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 60:1 56C | SE Encore Series | 601 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 50:1 56C | SE Encore Series | 501 | CW/CCW | 3/4 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 40:1 56C | SE Encore Series | 401 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 30:1 56C | SE Encore Series | 301 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 20:1 56C/140TC | SE Encore Series | 201 | CW/CCW | 2 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 |
Explore Products
- SPEARS VALVES 4329S-060 Sleeve Coupling, No Stop, Socket Duct, 6 Size, PVC
- GRAINGER BULK-RS-N70-857 Neoprene Roll, 36 Inch X 50 Ft, 70A
- MASTERDRIVES 6/3V3350E Quick Disconnect Sheave, 3V Section, 6 Groove
- FSI F-EC-PVCS Decontamination Shower, 1 Stations, 5 Spray Heads, 7 Ft X 4 Ft X 4 Ft
- GRAINGER 20YD26 Welding Electrode 5/64 Inch Diameter 40lb
- FUNCTIONAL DEVICES INC / RIB TR50VA002 Class 2 Transformer 24vac 50 Va 1 Ph
- LINN GEAR 80c17 Sprocket, 80 Chain, 5.442 Inch Pitch Diameter, 1 Inch Stock Bore
- CONTINENTAL CTD8M-720-21 Sync Drive Gearbelt CTD 90 Teeth 21mm Width
Explore More
- KEYSHAFT
- Sound Level Meter Accessories
- Compartmented Drawers
- Safety and Disconnect Switch Accessories
- Quick Connect Cutting Torch Couplings
- Push Nuts and Retainers
- VIEGA PROPRESS Female Adapter, Bronze, FTG x FNPT Connection
- ANVIL AS210KO Series Channel With Knock Outs
- IRWIN INDUSTRIAL TOOLS Phillips Double-Ended Impact Insert Bits
- FOL-DA-TANK Single Lane Tank Max Series, Folding Frame Tanks
- JUSTRITE Universal Sorbent Rolls, Fine Fiber
- ENERPAC Hydraulic Cutter Sets
- ARLINGTON INDUSTRIES Combination Compression Couplings, Zinc Die-Cast
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WINSMITH E24MDSM51160GC Gear Reducer, 56C Input Flange, Hollow Bore
€2,282.74 /unit

