WINSMITH E24CDSS52200BT Speed Reducer, 143-145TC/182-184C Motor Frame, 3-Piece Coupled
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,387.76 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Footless Hollow Shaft Output |
| Bore Size | 1 1/4" |
| Center Distance | 2 3/8" |
| Centre Distance | 2 3/8" |
| Input Style | C Flange With Coupling Motor Adapter |
| Motor Frame Size | 143-145TC/182-184C |
| Reduction Stages | Single |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Left & Right (Hollow Output) , Symmetric Shaft |
| Shaft Classification | Coupled Input Adaptor, Hollow Output, Housing Mount, Single Reduction |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 25.2 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | gear ratio | rotation | max. input hp | motor frame size | output type | gear type | mounting type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E24MWNS 100:1 56C | SE Encore Series | 1001 | CW/CCW | 1/4 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 80:1 56C | SE Encore Series | 801 | CW/CCW | 3/10 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 60:1 56C | SE Encore Series | 601 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 50:1 56C | SE Encore Series | 501 | CW/CCW | 3/4 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 40:1 56C | SE Encore Series | 401 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 30:1 56C | SE Encore Series | 301 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 | |
| E24MWNS 20:1 56C/140TC | SE Encore Series | 201 | CW/CCW | 2 hp | - | - | Worm | Universal | €1,211.72 |
Explore Products
- COOPER B-LINE B2139ZN Pipe Conduit Clamp, 0.12 x 13.65 x 1.25 Inch Size, Electro Plated Zinc
- BOSTON GEAR FWA309A-200-K
- MORSE CUTTING TOOLS 15243 Screw Machine Drill, 59/64 Inch Dia., 118 Degree
- WESTWARD 54TN96 Socket Bit, 1/4 Inch Drive Size, Slotted Tip, 5/32 Inch Tip Size, 1 1/2 Inch Length, Sae
- APOLLO VALVES 82LF20504 Ball Valve, Full Port, Size 1 Inch, Bronze
- EATON XTFC001BBW Motor Controller, 6.3A, 45 Mm Frame Size, 42V 50 Hz, 48V 60 Hz, Built In Heater Coil
- WOODHEAD 1200661537 884030C02M0808 Cordset, 4 Pole, Male Female, 8m, 18/4 Size, SJOOW Stainless Steel
- VICKERS 4535V-42A-38-86-DB-22R
Explore More
- KEYSHAFT
- Compact Fluorescent Lamps (CFL)
- Vehicle Self Contained Hidden Warning Lights
- Class CC Fuses
- Gear Lockers
- Backward Incline Blowers
- ANSELL 59-001 VSB-8-HS Economic Arm Protection Sleeves
- CHICAGO PNEUMATIC CP0200 Series Sand Rammers
- KEO Narrow Width Keyseat Cutters, Shank Type
- MAYHEW TOOLS Pilot Punches, Metric
- COOPER B-LINE Type 12 Lay In Wireway Tee Fittings
- MARTIN SPROCKET Reborable Type Steel Stock Spur Gears, 20 Diameter Pitch
- BLACK & DECKER Rubbers
- DANFOSS Compressors
- MERIT BRASS 1612 Concentric Reducing Couplings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WINSMITH E24CDSS52200BT Speed Reducer, 143-145TC/182-184C Motor Frame, 3-Piece Coupled
€1,387.76 /unit

