WINSMITH E20XSFS4X200A8 Reducer, Solid Input Shaft, Hollow Bore, Output Worm Gear
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,013.60 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Flange Mount Hollow Output |
| Bore Size | 1 1/4" |
| Center Distance | 2" |
| Centre Distance | 2" |
| Input Style | Non Motorized |
| Reduction Stages | Single |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Driven Machine Left , Left & Right (Hollow Output) |
| Shaft Classification | Solid Input, Hollow Output, Flange Mount, Single Reduction |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | gear ratio | rotation | max. input hp | output type | motor frame size | mounting type | gear type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E20MWSS 5:1 56C/140TC | SE Encore Series | 51 | CW/CCW | 3 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 10:1 56C/140TC | SE Encore Series | 101 | CW/CCW | 2 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 20:1 56C/140TC | SE Encore Series | 201 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 30:1 56C | SE Encore Series | 301 | CW/CCW | 3/4 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 40:1 56C | SE Encore Series | 401 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 50:1 56C | SE Encore Series | 501 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 60:1 56C | SE Encore Series | 601 | CW/CCW | 3/10 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 |
Explore Products
- WINSMITH E30MDND51000J9 Worm Gear Reducer, Right Angle Double Worm Gear, Quill Input, Solid Output Shaft
- ANSELL 87-320 Chemical Resistant Glove, 17 mil Thick, 12 Inch Length, Diamond, 6 Size, Orange, 1 Pair
- NIBCO PX40048
- MARTIN SPROCKET 60A12 Roller Chain Sprocket, 60 Chain, 12 Teeth, 2.898 Inch Pitch Dia., Steel
- MERIT BRASS 3412D-2408 Pipe Reducing Coupling, 1-1/2 x 1/2 in Nominal, FNPT End Style, 3000 lb
- CAMPBELL CHAIN AND FITTINGS T3898936 Hitch Pin, 3/4 Inch Pin Dia., 6-1/2 Inch Usable Length, Red Handle
- PARKER PTW400-DS
Explore More
- KEYSHAFT
- Gage Blocks/Clamps Surveillance Masters
- Electronic Torque Meters
- Damage Indicator Labels
- Shrink Wrap Tubing
- Arc Flash Clothing Accessories
- CAIMAN Fleece Lined Welding Gloves
- CONDOR Welding Gloves, Wing Thumb, Standard, Cowhide, Gray
- CHICAGO PNEUMATIC CP7255 Series Orbital Sanders
- ANVIL AS732 Series Shelf Brackets
- BRADY Pipe Marker, Supply
- PASS AND SEYMOUR Blank Wall Plates
- LOVIBOND Tablets
- GOODMAN Burners
- CH HANSON Interlocking Brass Stencils, Single Letter/Number Sets, 92 pieces
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WINSMITH E20XSFS4X200A8 Reducer, Solid Input Shaft, Hollow Bore, Output Worm Gear
€1,013.60 /unit

