WINSMITH E20XSFS4X190EK Reducer, Solid Input Shaft, Hollow Bore, Output Worm Gear
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,013.60 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Flange Mount Hollow Output |
| Bore Size | 1.1875" |
| Center Distance | 2" |
| Centre Distance | 2" |
| Input Style | Non Motorized |
| Reduction Stages | Single |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Driven Machine Left , Left & Right (Hollow Output) |
| Shaft Classification | Solid Input, Hollow Output, Flange Mount, Single Reduction |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | gear ratio | rotation | max. input hp | output type | motor frame size | mounting type | gear type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E20MWSS 5:1 56C/140TC | SE Encore Series | 51 | CW/CCW | 3 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 10:1 56C/140TC | SE Encore Series | 101 | CW/CCW | 2 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 20:1 56C/140TC | SE Encore Series | 201 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 30:1 56C | SE Encore Series | 301 | CW/CCW | 3/4 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 40:1 56C | SE Encore Series | 401 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 50:1 56C | SE Encore Series | 501 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 60:1 56C | SE Encore Series | 601 | CW/CCW | 3/10 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 |
Explore Products
- CLEVELAND C83510 Ball End Mill, 4 Flutes, 1/32 Inch Milling Dia, 1/8 Inch Length Of Cut
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS ADBT500R0L 300590 Carbide Shank Coolant Boring Without Flat, 0.560 Min Hole, 0.5 Shank Dia
- VERMONT GAGE 141104360 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.0436 Inch Size
- COOPER B-LINE 36308-SDLG Wall Mounted Panel Enclosure, 8 x 30 x 36 Inch Size, Hinged Cover, Carbon Steel
- LAMP HP-40 Hasp Rotating Eye 304 Stainless Steel
- FABORY U63428.037.0001 Caulking Anchor, Lead/Zamac Alloy Anchor, 3/4 Inch Anchor Dia.
- ADVANTECH 35BS8F Sieve #35 B/s 8 Inch Full Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Lacing and Lacing Tools
- Electrical Device Enclosures
- VAV Controls
- Powder Actuated Tool Accessories
- Steam and Hot Water Solenoid Valves
- PLAST-O-MATIC VBM Series Compact And Self Closing Vacuum Breakers
- FABENCO R Series Bolt-on Self-Closing Industrial Safety Gates
- YELLOW JACKET SealRight Quick Couplers
- MUELLER INDUSTRIES 861 Carbon Steel Y Strainers
- PROTO Tether Ready Drive Pin Punch
- EATON D Series Flange Mount Adapters
- PARKER Fittings
- MERSEN FERRAZ MULTIBLOC 00.RST9 Fuse Switch Disconnectors, Size 00, 160A, 690VAC, Triple Pole
- SPEAKMAN SA-1010 Series Lever Handle Slide Bars
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WINSMITH E20XSFS4X190EK Reducer, Solid Input Shaft, Hollow Bore, Output Worm Gear
€1,013.60 /unit

