WINSMITH E20XSFS4X120B7 Reducer, Solid Input Shaft, Hollow Bore, Output Worm Gear
Get it by Monday, Apr 13
€1,233.84 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Flange Mount Hollow Output |
| Bore Size | 3/4" |
| Center Distance | 2" |
| Centre Distance | 2" |
| Input Style | Non Motorized |
| Reduction Stages | Single |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Driven Machine Left , Left & Right (Hollow Output) |
| Shaft Classification | Solid Input, Hollow Output, Flange Mount, Single Reduction |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | gear ratio | rotation | max. input hp | output type | motor frame size | mounting type | gear type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E20MWSS 5:1 56C/140TC | SE Encore Series | 51 | CW/CCW | 3 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 10:1 56C/140TC | SE Encore Series | 101 | CW/CCW | 2 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 20:1 56C/140TC | SE Encore Series | 201 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 30:1 56C | SE Encore Series | 301 | CW/CCW | 3/4 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 40:1 56C | SE Encore Series | 401 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 50:1 56C | SE Encore Series | 501 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 60:1 56C | SE Encore Series | 601 | CW/CCW | 3/10 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 |
Explore Products
- ADVANCE TABCO SU-27 Locking Handle, For Underbar Cabinet, With Key
- WALTER TOOLS DCMT150408 WSM20S Diamond Turning Insert, Neutral, 3/16 Inch Thick, 1/32 Inch Corner Radius
- COOPER B-LINE B485GRN Gussetted Shelf Angle, Four Hole, 5.37 x 1.87 x 3.93 Inch Size, Steel
- WHIRLPOOL W10312300 Ice Container, Refrigerator
- KERN AND SOHN BIC-A03 Access Ramp, 1500mm Width, 1000mm Depth, 108mm Height
- SMC VALVES KB01603 Cylinder
- KEO 63020 Keyseat Cutter High Speed Steel 5/16 Inch #302 1/2 Straight Tooth
- EKLIND 18220 Ball End Hex Key L 5/16 Inch 6 Inch Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Scissor Lift Carts
- Crossover Ladder Accessories
- Shaft Collars
- Sanding Sponges
- Axial Upblast Exhaust Ventilators
- ANSELL G12P Alphatec Natural Rubber Gloves
- NEWSTRIPE HashMark Master
- JOHN GUEST Metric Plugs, Acetal Black
- ANVIL 010CTG Series Light Duty Copper Ring Hangers
- SMC VALVES Straight
- STRONG HOLD Industrial Cabinets With Drawers
- SOUTHWIRE COMPANY Rhinopower Series Copper Wire
- REGAL Taper Hand Taps, HSS, Bright
- AMERICAN TORCH TIP Plasma Torch Electrodes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WINSMITH E20XSFS4X120B7 Reducer, Solid Input Shaft, Hollow Bore, Output Worm Gear
€1,233.84 /unit

